Amerika’nın en güzel şehirlerinden biri olan San Francisco diğer Amerika şehirlerine göre farklı mimarisi, sürekli sisli havası, tramvayları ve çok sayıda filme konu olan yokuşlu yolları ile görülmesi gereken şehirlerdendir. Şüphesiz şehrin işareti Golden Gate köprüsüdür fakat bunun yanında günlük şehir hayatı, Çin Mahallesi, kuzey sahili, balıkçı rıhtımları, tramvayları ve dik yokuşlu yolları görülmeye değerdir.

İklim

San Francisco iklimi biraz alışılmışın dışındadır, yer yer bazen sisli bazen güneşli bölgeler olabilmektedir. İlkbahar aylarında ortalama 14C olan sıcaklıkla beraber yağmurlu ve güneşli günler; yaz aylarında ortalama 16C ile genellikle sisli, yağmurlu, güneşli günler; sonbahar aylarında ortalama 17C ile sürekli güneşli günler ve kış aylarında ortalama 11C ile yağmurlu ve nispeten soğuk günler şehir halkını ve ziyaretçilerini beklemektedir. Şehirde sıcaklık nadiren sıfırın altına düşer dolayısıyla kar yağışı çok nadir görülen bir durumdur, şüphesiz şehri ziyaret için en uygun dönem sürekli güneşli ve sıcak olan sonbahar aylarıdır. Genellikle güne soğuk ve kapalı bir hava ile başlanır, bulutlar öğlen dağılır ve öğlen sıcaklığında kısa kollu ile şehri gezebilirsiniz fakat sakın buna aldanmayın genellikle akşam üstü bastıran sis size çıkardığınız kıyafetleri giydirecektir.

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. Günlük °C 11,2 12,6 13,4 13,9 14,8 15,9 16,4 17,0 17,5 16,9 14,2 11,4 14,6
Ort. Yüksek °C 14,4 16,2 17,2 17,9 18,7 19,9 20,1 20,8 21,8 21,3 17,9 14,6 18,4
Ort. Düşük °C 7,9 8,9 9,5 9,9 10,9 11,8 12,6 13,1 13,2 12,4 10,4 8,2 10,7


Uçak

San Francisco Uluslararası Havaalanı: (IATA: SFO)

Şehrin en büyük havalimanı ve şehre bağlantıları daha kolay olanıdır. Şehirde bundan hariç Oakland ve San Jose’ ye hizmet veren iki havalanı daha vardır. Ulusal uçuşlar için 3 büyük ve uluslararası uçuşlar içinde bir büyük terminali bulunmaktadır.Havaalanı haritası için tıklayınız

Şehir Merkezine Transfer

  • AirTrain

    Tüm havaalanını ring hattı şeklinde dolaşan ve sizi araç kiralama merkezine götürecek olan, yer üstünde çalışan insansız metro sistemidir.

  • BART (Bay Area Rapid Transit)Uluslararası Terminal’in G tarafından binilebilen bazen yer seviyesinde bazende yer seviyesi üstüne yapılan yollarda giden metro/tramvay benzeri BART, yaklaşık 30 dakikada sizi şehir merkezine ulaştıracaktır. Havaalanından ayrılma seferleri gece 04:00 ‘dan aksam 19:00 a kadar 15 dakikada bir ve bu saatten gece 23:-54 ‘e kadar 20 dakikada bir düzenlenmektedir. Bilet ücreti $8,10 ‘dır. İnternet sitesi için bu sayfayı ziyaret ediniz.
  • SAMTRANSHavaalanında 4 farklı noktadan yolcu alan otobüs ile ulaşım sistemidir.
  • Taxi (Cab)Şehir merkezine “Cab” yani taksi ile gitmek ortalama $45 tutmaktadır.

 

Araç

Araç kiraladınız ve şehir merkezine veya otelinize gitmek istiyorsanız size GPS cihazı almanızı önemle tavsiye ederiz fakat tabi ki uçaktan iner inmez GPS cihazına sahip olamayabilirsiniz bu durumda an yakın teknoloji marketine kadar yolları biliyor olmanız gereklidir. Burada size haritalar ile “Best Buy” teknoloji marketine kadar ulaşımı tarif edeceğim maalesef GPS cihazımızda ki bayan bize yolları tarif edene kadar yolları, katılımları ve kavşakları ezberlemek zorundayız.

Rent a Car

Amerika ‘da petrolün ve araç fiyatlarının ucuz olması ve yaşamın genellkle geniş topraklara yayılmış olması sebebiyle özel araç kullanımı yaygındır ve ekonomiktir dolayısıyla toplu taşıma sistemi pek gelişmiş değildir, San Francisco buna bir istisna olabilir fakat yine de burada bile olsa araç kiralamanızı tavsiye ederim.

Hava alanının hemen yakınında hemen hemen tüm araç kiralama firmalarını bir arada bulabileceğiniz Rental Car Center bulunuyor ve size uygun olan aracınızı burada istediğiniz firmadan kiralayabilirsiniz. Buraya giden haritayı yan taraftaki resme tıklayarak açabilirsiniz. Eğer araç kiralamayı düşünüyorsanız fiyatlar, sigorta seçimi, sigorta hesapllamaları ve çnemli dikkat edilmesi gereken hususlar için “Araç Kiralama” sayfamızı ziyaret etmenizi önemle tavsiye ederiz.


Araç

Şehir yolları genellikle ızgara şeklinde ve bazı bölümleri dik yokuşlardan oluşmaktadır
Şehir merkezinde araç parketmek oldukça pahalıdır. Sokağa parketmek için park yeri bulmak çok güç, ayrıca hemen her sokağın temizlik saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Aracınızı park edebileceğiniz otopark fiyatları için burayı tıklayarak fiyat karşılaştırması yapabilir ve size en uygun otoparkı bulabilirsiniz.
Eğer Amerika’ya ilk kez gidiyorsanız genel trafik kurallarını açıklayan sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Taxi (Cab)

Taxi ile şehirde gezinmek oldukça pahalı olabilir, açılış ücreti $3,50 (Eylül 2011) ve 300 metrede $0,55 ayrıca trafikte kalınan her dakika için $0,55 olarak artmaktadır. Tarifelerin güncel halini incelemek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Yürüyerek

Şehirde gezilecek turistik aktiviteler dağınık olduğu için şehir merkezi ve Fisherman’s Wharf harici bölgeleri yürüyerek gezmek mümkün değildir.

Hop on – Hop off

Bu tarz turlar belirli duraklardan arasında sürekli dolaşır ve siz istediğiniz bir tanesinde inebilir veya binebilirsiniz. Fiyatları ise bir veya iki gün kapsamlı olmasına veya hangi turistik atraksiyonları kapsamasına bağlı olarak değişir. San Francisco’da bulunan turların bazılarını aşağıdaki linklere tıklayarak inceleyebilirsiniz.
Viator
All San Francisco Tours
Super Sightseeing Tours


Gezilebilecek Yerler

Pier 39

Yan yana dizilmiş olan rıhtımlardan Pier 39 özellikle tursitler için dizayn edilmiş. Pier 39 ‘da birçok turistik eşya alacağınız dükkan, gösteriler ve fok balıklarını göreceksiniz. Pier 39 un tam karşısında büyük bir katlı otopark vardır, tam otomatik bu otoparka aracınızı rahatlıkla park edebilirsiniz fakat şehrin genelinde olduğu gibi ücret biraz yüksek. Pier 39 ‘da ekmek içinde balık çorbası içmenizi tavsiye ediyorum.

Fisherman’s Wharf

Şehrin en çok turist alan bölgesi. Sahil boyunca yanyana bir çok rıhtım bulunur, herbiri sırasiyla yan yana dizilmiştir ve rıhtımların en sonunda yada haritaya göre en batısında Fisherman’s Wharf’ı bulabilirsiniz. Yine bu şirin sahil caddesinin diğer tarafında elektronik eşya satıcıları, müzeler ve galerileri ziyaret edebilirsiniz. Buradan şehrin birçok bölgesine motorlar ile tanıtım turlarına katılabilirsiniz.

Golden Gate Bridge

San Fancisco’nun sembolu haline gelmistir. Köprüyü karşıya geçtiginizde ilk sağdan ayrılırsanız köprüyü ve şehri izleyebileceğiniz bir turistik alan göreceksiniz. Aynı zamanda şehrin bu tarafı ise şehir hayatından daha uzak, daha sakin bir yaşam sürmektedir, mahalleleri ve yine bu bölgede bulunan suda yuzer evler görülebilir.

Alcatraz Island and Prison

San Francisco körfezinde bulunan ve kuzey sahilinden rahatlıkla görülebilecek mesafede olan bu hapishane filmlere konu olmasından sonra epeyce ünlendi. Hapishanede kalan mahkumlara soğuk suya dayanamasınlar ve kaçamasınlar diye sürekli sıcak su ile banyo yaptırdıkları için o yıllarda bile hapishaneden kaçış mümkün olamamış.


Union Square

Şehrin tam merkezinde bulunan bu meydan tam bitişiğindeki binaları, civardaki alışveriş yerleri ile şehri ziyarete gelen turistlerin uğrak yeridir. Aslında buraya şehrin merkezi de denilebilir çünkü San Francisco’ya giderseniz yolunuz mutlaka buradan geçecektir. Ayrıca Union Square civarında pek çok ünlü markanın mağazaları ve güzel restoranlarda göreceksiniz. Otelinizi buraya yakın bir bölgede kiralarsanız şehrin biraz daha içerisinde olacağınızı söyleyebilirim.

Lombard Street

Dünyanın en kıvrımlı yolu olan Lombard’a gittiğinizde arkadaşınıza “Neden acaba ?” diye sorabilirsiniz. Turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği sokak bir yokuş boyunca kıvrılıyor, fakat sokaktan arabanızla geçmek isterseniz bunun için yaklaşık yarım saat kadar beklemeniz gerekebilir. Bahar çiçekleri açtığında oldukça güzel olan sokak görülmesi gereken yerlerden.

Coit Tower

Neredeyse San Francisco’nun tamamını görebileceğiniz, haritaya göre şehir merkezinin kuzey batısında, Pioneer Park içerisinde ve 1933 yılında yapılmış olan 64m yüksekliğinde bir kuledir. Fakat sis yüzünden çoğunlukla kuleyi göremeyebilirsiniz. İçerisinde çoğunluğu Büyük Kaliforniya Depresyonu’nu resmeden tablolar, resimler ve duvar boyamaları bulunmaktadır. En tepesinde ise şehri 360 derece görebileceğiniz izleme alanı bulunur.

Chinatown

Bildiğiniz gibi Amerika’nın bir çok şehrinde Çin Mahallesi bulunur fakat San Francisco’daki bunların en eskisi ve en büyüğüdür. Çok büyük bir mahalle olduğu için belli bir adresi veya giriş-çıkış kapısı yoktur fakat aşağıdaki haritada turistler tarafından en çok kullanılan sokağını belirtmeye çalıştım. Chinatown kapısı diye adlandırılan tarihi giriş kapısı ise Grant Caddesi’nin güney tarafında bulunmaktadır.

TransAmerica Pyramid

Şehrin ticaret merkezinde bulunan ve 1972 yılında yapılmış olan bu gökdelen için şehrin yapısına uymadığı gerekçesiyle anketler düzenlenmiş ve gökdelenin yapımına ciddi eleştiriler olmuş. Piramit görünümlü gökdelen şimdi diğerlerinin arasında kaybolmasına rağmen yine de bakıldığında dikkatleri üzerine çekiyor. Gökdelen 260 metre ve 48 kattan oluşmaktadır ve şu an iş merkezi olarak kullanılmaktadır.

Golden Gate Park

İçerisinde golf sahası, tenis sahası gibi birçok spor faaliyetlerine olanak sağlayan ve aynı zamanda müzeler ve heykeller barındıran şehrin en büyük parkı.

 

Eğlence ve Etkinlikler

Cable Car


Şehrin sembollerinden biri olan bu tramvay turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor. Şehir yaklaşık 35-40 tepeden oluşuyor dolayısıyla şehir içi ulaşım her zaman bir problem olmuş, şehirliler bunu yüzyıl önce tramvay ile çözmüşler. Balıkçı barınağının az ilerisinden kalkıyor.

 

Müzeler

Legion of Honor

The Exploratorium

Museum of Modern Art

Asian Art Museum

California Academy of Sciences

Palace of Fine Arts


San Francisco alışveriş için en ucuz ve en çok seçenek sunan şehirlerden biridir. Şehirde 9 adet büyük outlet alışveriş merkezi bulunmaktadır, aşağıda bunlardan şehir merkezine yakın olanlarını bulabileceksiniz. Elektronik alışverişleriniz için kuzey sahilinde rıhtım civarındaki satıcıları deneyebilirsiniz fakat kalitesi veya garantisi konusunda emin olmanız gerekmektedir çünkü bu civardaki satıcılardan bazıları yabancı ülkelerden gelen insanlar ve satılan ürünlerin gerçekliği süpheli.

 

Outlet Merkezleri

Gilroy Premium Outlets

Amerika’nın en büyük outlet zincirine sahip olan Premium Outlet’lerden biri olan Gilroy, 145 mağaza ile hizmet vermektedir. Şehir merkezinin güneyinde kalan alışveriş merkezine ulaşmak araç ile 1,5 saat civarında sürmektedir. Mağazaların diziliş haritası için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 681 Leavesley Road Gilroy, CA 95020 Tel: (408) 842-3729

Great Mall of the Bay Area

Şehre yaklaşık 1 saat (48 mil) mesafede olan outlet 190’a yakın mağaza ile oldukça büyük bir alışveriş merkezidir. Great Mall aynı zamanda Premium Outlets zincirinin sahibi olan Simon Group bünyesindedir. Mağazaların diziliş haritası için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 447 Great Mall Drive Milpitas, CA 95035 Tel: (408) 956-2033

Petaluma Outlet Mall

Şehir merkezinin kuzeyinde kalan outlet araç ile yaklaşık 1 saat (41 mil) sürmektedir. 60 mağazanın hizmet verdiği outlet nispeten küçük sayılabilir. Mağazaların diziliş haritası için burayı, alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 2200 Petaluma Blvd North Petaluma, CA 94952 Tel: (707) 778-9300

Marina Square Shopping Center (San Leandro Outlet Mall)

Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikada mesafede olan ve toplam 10 civarında mağazadan oluşan outlet merkezi alışverişe fazla vakit ayıramayanlar için ideal olabilir. Alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 1201 Marina Boulevard San Leandro, CA

Şehrin Alışveriş Fırsatları

Ross – Dress for Less

2 katlı Ross mağazası pek çok markanın ürünlerini oldukça ucuz fiyata sunmaktadır.
Adres: 799 Market Street, San Francisco, CA Tel: (415) 957-9222

Marshalls

Aslında işletme mantığı olarak Ross ile aynı olan Marshalls’da tanınmış markaların ürünleri indirimli fiyatlarla satılmaktadır. Satılan markalar Ross’dan farklıdır bu yüzden eğer vaktiniz var ise her ikisinide gezmenizi tavsiye ederim.
Adres: 901 Market Street San Francisco, CA 94103 Tel: (415) 974-5368

Burlington Coat Factory

Toplamda 470 mağazası ile lider indirimli ürün satıcısı olan Burlington’un San Francisco’da 5 mağazası bulunmaktadır. Şehrin içindeki bu oldukça büyük alışveriş mağazalarında pek çok markalı ürünü bir arada ve özel fiyatlarla bulabilirsiniz. Mağaza listesine buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki haritada şehir merkezine en yakın olanı işaretlenmiştir.

 

Haritada görülemeyen yerler için lütfen haritanın sol üst köşesindeki artı ve eksi tuşlarını kullanarak haritayı istediğiniz oranda ölçekleyin.

Daha büyük bir haritada görüntülemek için: San Francisco – Gezi ve Alışveriş

GEZİ VE EĞLENCELER
Gezilebilecek Yerler Eğlence ve Etkinlikler
Müzeler
ALIŞVERİŞ
Outlet Merkezleri Şehrin Alışveriş Fırsatları


Ne Yemeli ?

San Francisco’ her tarafı denizlerle hatta okyanus ile kaplı olduğu için deniz mahsülleri restoranları yaygındır bunun yanında çok farklı coğrafyalardan gelen nüfus, farklı tarz restoranlarında aynı şehirde bulunmasına yol açmıştır dolayısıyla dünya mutfaklarından farklı tatlar denemek istiyorsanız şehirde kaldığınız süre boyunca bunu değerlendirmelisiniz.

 

Şehrin En İyi Lezzetleri

Firma Adi Ne Yenir Firma Tipi Fiyat Tiklayiniz
Liguria Bakery Bakery $ Detay
Golden Gate Bakery Chinese Bakery $ Detay
Arizmendi Bakery Bakery $ Detay
Bi-Rite Creamery & Bakeshop Bakery $ Detay
Brenda’s French Soul Food French Breakfast/Brunch $$ Detay
Mama’s on Washington Square American Breakfast/Brunch $$ Detay
Foreign Cinema American Breakfast/Brunch $$$ Detay
Hollywood Cafe American Breakfast/Brunch $$ Detay
Pat’s Cafe American Breakfast/Brunch $$ Detay
Little Star Pizza Pizza & Pasta $$ Detay
Fino Bar & Ristorante Italian Pizza & Pasta $$ Detay
Golden Boy Pizza Pizza & Pasta $ Detay
Ike’s Place Sandwiches $ Detay
Saigon Sandwich Vietnamese Sandwiches $ Detay
Gary Danko American Seafood $$$$ Detay
Sotto Mare Italian Seafood $$ Detay
The House Asian, American Seafood $$$ Detay
Kokkari Estiatorio Greek Seafood $$$ Detay
Swan Oyster Depot Seafood $$ Detay
House of Prime Rib American Steakhouse $$$ Detay
Harris’ Restaurant Steakhouse $$$$ Detay
Espetus Churrascaria Brazilian Steakhouse $$$ Detay
Darren’s Café American, Chinese Coffee $ Detay
Chez Maman French Burger $$ Detay
San Tung Chinese Restaurant Chinese Chinese $$ Detay
Sanraku Japanese Japanese Sushi $$ Detay
El Farolito Mexican Mexican $ Detay
Chapeau! French French $$$ Detay
Rosamunde Sausage Grill German German $ Detay

 

Haritada görülemeyen yerler için lütfen haritanın sol üst köşesindeki artı ve eksi tuşlarını kullanarak haritayı istediğiniz oranda ölçekleyin.

Daha büyük bir haritada görüntülemek için: San Francisco Yeme-Icme

Pastaneler Enflatun Kaliforniya Mutfağı Koyu Mavi
Kafeler, HazırYemek ve Atıştırma Kirmizi Asya Mutfağı Acik Mavi
Fransız ve İspanyol Mutfağı Mavi Meksika ve Güneybatı Amerika Mutfağı Kirmizi
İtalya Mutfağı Yesil Deniz ve Et (Biftek) Ürünleri, Diğer Acik Mavi


Acil telefonları

Ülke genelinde acil durum telefon numarası 911 ‘dir.

 

Türk Büyükelçiligi Telefon ve Adresi

En yakın Türk Konsolosluğu Los Angeles’da bulunmaktadır ve adresi aşağıdaki gibidir.

Los Angeles Konsolosluğu
Bölgeleri: Alaska, Arizona, California, Colorado, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming, Pacific Islands
Kişisel Başvuru Saatleri: 9:30-12:00;
Telefon ile Başvuru Saatleri: 8:30-16:00

Adres:
Turkish Consulate General, 4801 Wilshire Blvd., Suit 310, Los Angeles, CA 90010

Telefon: +323-937-0118 (5 hat)
Fax: +213-932-0061
E-mail: turkcgla@pacbell.net
Web Sitesi: www.turkiye.net/lacg


Telefon Alan Kodu

Şehir içi telefon kodu 415’tir ve 35 cent karşılığı kulübelerden şehir içi görüşme yapılabilir.

 

Turist Bilgilendirme Merkezleri

San Francisco Visitor Information Center:
900 Market Street
(Market & Powell caddelerinin birleştiği noktada, Cable Car’ın geri dönüş yaptığı alanın yanında)
Telefon: +1 415 391-2000

California Welcome Center:
Pier 39, Building P, Second Level,
Telefon: +1 415 981-1280


Posta ZIP Kodları

94101–94112, 94114–94147, 94150–94170, 94172, 94175, 94177

Telefon Ön Kodu

Şehrin telefon alan kodu 415 ‘dir.

 

Tatil Günleri

Fourth of July

Amerika’nın bağımsızlık günü ülkede birçok farklı şehirle beraber San Francisco’da da Fisherman’s Wharf’da kutlanmaktadır. Fişek gösterileri ile kutlamalar tüm gün sürüyor.

Chinese New Year Festival and Parade

Çin takviminin başlangıcı her sene Çin’de kutlandığı gibi yoğun Çinli nüfusu barındırmasından dolayı San Francisco’da da kutlanmaktadır. 11 Şubat 2012, Cumartesi günü kutlanacak olan yeni yıl törenleri yerel kostümler, aslan figürleri ve fişek gösterileri ile kutlanıyor.

Columbus Day Parade

143 kere düzenlenmiş olan İtalya Mirası Geçidi 9 Ekim 2011 yılında kutlandı. Fisherman’s Wharf’dan North Beach’e kadar süren geçit İtalyan yaşayışını tanımanıza imkan tanıyor.

 

Notlar

Restoranlarda hesabın ödenme tarzı farklı olabilir fakat genellikle yemeğinizi yedikten sonra hesabı istediğinizde garson size adisyon fişini verir ve siz bu fişle girişteki kasiyere ödeme yaparsınız fakat garsonun bahşişini masanıza bırakırsınız veya
kasiyerin yanında görebileceğiniz TIP BOX atarsınız. Restoranlarda ve taksilerde %15 bahşiş normal sayılır.

Alkol satışı için minimum yaş 21 dir. Sigara ve tütün kullanımı birçok yerde yasaktır. Marihuana kullanımı oldukça yaygın bir şehir olmakla beraber şehirde marihuanaya bakış açısı da şaşırtıcı biçimde olumludur.

Bir araştırmaya göre şehirde her beş kişiden biri evsizdir yani sabah veya akşam, yollarda ve köşebaşlarında evsizler sizden para isteyecektir. Bizlerin alışık olduğu bir durum fakat yinede dikkatli olmakta fayda var, bu tarz bir durumda yolunuza devam edin veya bozukluğunuzun olmadığını söyleyin. Sert veya kaba bir harekette bulunmayın.

San Francisco şehri hayatı boyunca kendi tarzını ortaya koymak için mücadele etmiş gibi görülebilir. Belki de bir çok farklı kültürden insanın bir arada yaşamak zorunda olmasının ortaya çıkartığı etkileşim sonucu San Francisco; Hippilik ve karşıt-kültürlük akımlarının ortaya çıktığı şehirdir. Bunlardan dolayı homoseksüeller şehirde daha rahat kabul edilmiş ve şimdilerde giderek büyüyen Castro Bölgesi’ne yerleşmiştir.

Yazar: Erol Biroglu
28 Ekim 2012