Meksika sınırında olan San Diego ılıman iklimi, dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi, Safari parkı ve kilometrelerce uzanan plajları ile gezilmeye ve yaşamaya oldukça elverişli bir şehirdir. Hemen güneyindeki Meksika’ya ait olan Tijuana şehrinden ve Los Angeles’ın kalabalığından ve Meksika’lı nüfusundan tamamen arınmış olarak, insanların mükemmel bir düzen içinde yaşadığı ayrıca bir sahil kasabası aynı zamanda ise büyük bir metropol şehirdir. Kaliforniya’nın diğer şehirlerinden sonra San Diego size Amerika’da olduğunuzu hatırlatacak kadar güzelliktedir ayrıca burası Amerika’nın sörf merkezlerinden biridir. Türk nüfusununda nispeten fazla olduğu şehirde rahatlıkla gündüzleri denize girip, akşam üstü iş bağlantılarınızı yapabilir, gece ise Gaslamp Quarter’da stres atabilirsiniz. Ayrıca Amerika Donanmasına ait olan Pasifik Filosu’da şehirde bulunmaktadır. Los Angeles’ın aksine San Diego’da yabancı uyruklu (kaçak işçi) çalışanlar yerine Amerika’lılar vardır.

İklim

Yılın neredeyse her günü sıcaklık 20 – 24 derece arasındadır ve bu sebeple San Diego inanılmaz yeşilliklerle doludur. Eylül ayı yılın en sıcak geçen zamanıdır (Ortalama 25 derece), Mart ve Nisan aylarında kuvvetli rüzgarlar şehre hakim olur ve sörfçülerin bu aylarda okyanusdan uzak durması tavsiye edilmektedir. Mayıs ve Haziran aylarında ise hava kasvetli ve kapalı olur bu sebeple bu aylarda ziyaret etmek isterseniz buna hazırlıklı olmalısınız.

 

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. Günlük °C 14,2 14,7 15,6 16,9 18,1 19,4 21,4 22,3 21,7 19,6 16,5 14,0 17,8
Ort. Yüksek °C 18,7 18,7 19,0 20,1 20,6 21,9 24,0 24,9 24,7 23,0 20,8 18,5 21,3
Ort. Düşük °C 9,7 10,7 12,1 13,6 15,5 16,9 18,8 19,7 18,7 16,2 12,2 9,4 14,4


Uçak

San Diego International Airport (IATA: SAN)

Türk Hava Yolları Chicago aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Hava alanı ve şehir merkezi çok yakın olduğu için otel transferiniz çok rahat olacaktır ve hava alanına inişlerde şehir merkezindeki yüksek binaların hemen üzerinden yaklaşan uçak sizi tedirgin edebilir.

Şehir Merkezine Transfer

  • Otobüs

    Hava alanından 10 dakikada bir kalkan “The Flyer” otobüsleri büyük bagajlarınızı koyabilmek için tasarlanmış özel alanları ile hizmet vermektedir. Tek yön ücreti $2,25 ‘dir, #992 kitapçığı için burayı tıklayınız.

  • Taxi (Cab)

    Hava alanı otel transferinde en çok kullanılan ulaşım taksidir ve yaklaşık $10 tutacaktır, otelinizin kapısına kadar rahatlıkla ulaşabileceğiniz için “cab” en uygun ulaşım aracıdır.

Araç

San Diego ‘ya en çok ulaşım Los Angeles ‘dan olmaktadır burada freeway’lerin bazıları 2 şeritli ve bazıları da 5 şeritlidir. Burada hangi otobanı kullanacağınızı önceden belirlemiş olmanız rahat bir yolculuk için önemli olacaktır. Burada önemli olan bir nokta şerit sayısı ve şerit genişliğinin değişken olabilmesidir örneğin Las Vegas ‘dan San Diego gelişinde otoban uzun bir süre 2 şeritlidir ve tam san Diego şehri girişinde tek yönde 10 şerit olacaktır tüm bunlar özellikle gece ve yorgun yolculuklarda sürüş güvenliğini etkileyebilir. San Diego trafik kurallarına çok bağlı bir şehirdir ve trafik cezaları oldukça yüksektir bu yüzden şehirde kaldığınız müddetçe trafik kurallarına sıkı sıkıya uymanızı tavsiye ederiz.


San Diego toplu taşıma görevi The Metropolitan Transit System (MTS) tarafından yürütülmektedir. Otobüsler ve tramvaylar vasıtasıyla yürütülen toplu taşıma sisteminin yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Şehir merkezinden (Downtown) 15 dakikada bir hava alanına, La Jolla’ya ve hayvanat bahçesine otobüs seferleri bulunmaktadır. Turuncu, yeşil ve mavi hatlar olmak üzere 3 adet tramvay hattı bulunmaktadır.

Araç ile

Şehirde en uygun gezinme aracı kiralık arabanız ve GPS cihazınız ile olacaktır.


Gezilebilecek Yerler

USS Midway Museum

Şehirde konuşlanmış ve Pasifik filosuna 47 yıl hizmet vermiş olan uçak gemisini ziyaret etmek isterseniz gezinize ilk önce kaptan köprüsünden başlamanızı tavsiye ederiz çünkü köprüye aynı anda sınırlı sayıda kişi alınabiliyor ve girişinde kuyruklar oluşabiliyor. Tüm gemiyi gezmek 3-4 saatiniz alabilir ve girişte ücretsiz dağıtılan kulaklıklardan bulunduğunuz bölgenin düğmesine basarak canlı sesleri, tanıtıcı ve öğretici anlatımları dinleyebilirsiniz. Gemide eski ve yeni olmak üzere savaş uçaklarıne, helikopterlerini görebilecek hatta bazılarının kokpitlerine binebileceksiniz. Giriş ücreti kişi başı $18 ‘dır ve içeride yemek ve kahve yerleri bulunmaktadır. Uçak gemisi hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

La Jolla

Şehir merkezine göre kuzeyde kalan ve isminin İspanyolca manası “Mücevher” olan La Jolla (La Hoya okunur) yemyeşil doğası, uzun kumsalları ve koylarında yaşayan sıra dışı hayvanları ile ismini gerçekten hak ediyor. La jolla plajını gezmeden önce aşağıda belirtilen turist bilgilendirme merkezinden alabileceğiniz ücretsiz harita ile rotanızı belirleyebilirsiniz. Gezilebilecek alanlar; bir kısmı alışveriş bölgesi, diğer bir kısmı yemyeşil doğanın hakim olduğu, deniz aslanları, pelikanlar ve sincaplar gibi birçok bize yabancı hayvanların yaşadığı plaj alanı ve diğer bir kısmı ise galerilerin, lokanta ve kafelerin bulunduğu dinlenme ve gezi alanı gibi özetlenebilir. Detaylı bilgi için la Jolla detay sayfasını ziyaret ediniz.

Balboa Park

İçerisinde dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi’nin de bulunduğu şehir merkezinin doğusunda bulunan yürüyüş ve bisiklet gibi etkinliklerinde yapıldığı aynı zamanda bir çok müzeyi de barındıran doğal park alanıdır. San Diego Hayvanat Bahçesi’ne ve Safari Park’a (önceki adı Wild Animal Pak) giriş ücreti ayrı ayrı olmak üzere $42’dır ve öncelikle hayvanat bahçesini gezmenizi tavsiye ederiz. Hayvanat bahçesinde maymunların, su aygırlarının, kaplan ve aslanların, fillerin, ayıların, kangruların, koalaların, zebralarım, çeşit çeşit sürüngenlerin ve kuşlarında içinde bulunduğu dünyanın her bir yanından getirilmiş 4000 ‘in üzerinde hayvanı görebileceksiniz. Tüm parkı gezmek 4-5 saatinizi alabilir, hayvanat bahçesi haritası için burayı tıklayınız.

Gaslamp Quarter

Şehir merkezinde bulunan belli bir mahalleye verilen isimdir, bu bölge özellikle akşamları yeme-içme ve stres atmak için ideal mekan.

 

Eğlence ve Etkinlikler

SeaWorld

Penguenlerin, yunusların, deniz aslanlarının, ayı balıklarının hatta katil balina (Orca) diye bilinen balina türününde ziyaret edilebildiği park alanıdır. Giriş ücreti $85 ‘dır.

 

Müzeler

Aşağıdaki müzeler Balboa Park ‘ın içinde bulunmaktadır;
San Diego Museum of Art
San Diego Natural History Museum
San Diego Museum of Man
Museum of Photographic Arts

Aşağıdaki müzeler La Jolla alanı içinde bulunmaktadır;
The Museum of Contemporary Art San Diego (MCASD)

[green_note]Bu bölümde bahsedilen Gezilebilecek Yerler harita üzerinde Alışveriş yapılabilecek yerler ile beraber gösterilmiştir. Bunun için Alışveriş bölümünün hemen altındaki haritayı kullanabilirsiniz. [/green_note]


Outlet Merkezleri

Las Americas Premium Outlets

Premium Outlet Merkezleri zincirine bağlı olan Las Americas tam olarak Meksika sınırında bulunmaktadır hatta San Diego’dan bu outlet merkezine giderken “Amerika’dam ayrılmadan son çıkış” tabelasını, ünlü Meksika sınır kapılarını ve geçiş sırasını bekleyen araçları ayrıca outlet merkezinin bahçesinde iken karşınızda Meksika sınırındaki evleri göreceksiniz. Oldukça büyük olan alışveriş merkezi tam sınırda olduğu için oldukça fazla Meksika’lı da buradan alışveriş yapmaktadır. 2b bebe, Banana Republic, BCBG Max Azria, Calvin Klein, Coach, Gap Outlet, Guess, J.Crew, Kenneth Cole, Neiman Marcus Last Call, Tommy Hilfiger gibi 125 farklı markayı bulabileceğiniz merkez oldukça büyük bir alana kurulmuştur, eğer aklınızda iyi bir alışveriş yapmak varsa bir tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Fiyatlar açısından da oldukça cazip olan alışveriş merkezine araç ile yaklaşık 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz, giderken son çıkışı kaçırmamaya çok dikkat ediniz. Mağaza listesi için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 4211 Camino de la Plaza San Diego, CA 92173 Tel: (619) 934-8400

Carlsbad Premium Outlets

San Diego ile kuzeyindeki Los Angeles’ı bağlayan yollardan (I5) birinin üzerinde olan ve araba ile yaklaşık 40 dakikalık mesafede olan Carlsbad, aynı Las Americas gibi Premium zincirine bağlı bir alışveriş merkezidir. 90 farklı markayı bünyesinde barındıran alışveriş merkezinin çok yakınında bir LegoLand bulunmaktadır. Mağaza listesi için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 5620 Paseo del Norte, Suite 100 Carlsbad, CA 92008 Tel: (760) 804-9000

Viejas Outlet Center

Şehrin doğusunda bulunan Viejas alışveriş merkezi aynı zamanda Viejas Casino’nun tam karşısında bulunmaktadır. Araç ile yaklaşık 45 dakikada gidebileceğiniz merkezin mağaza haritası için burayı tıklayınız ayrıca outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 5000 Willow Road Alpine, CA 91901 Tel: (619) 659-2070

 

Alışveriş Merkezleri

Fashion Valley

Şehir merkezine 10-15 dakika mesafede bulunan bu merkez bir çok tanınmış markayı bünyesinde barındırmakta, açık havada gezebileceğiniz mağazalar içinde şimdilerde en önemlisi ise belkide Apple Store. Gucci, Jimmy Choo, Tiffany, Louis Vuitton, Ted Baker gibi markaları da bulabileceğiniz merkezde yaklaşık 200 mağaza ve 18 sinema bulunmaktadır. İnternet sitesi için bu sayfayı ziyaret ediniz.
Adres: 7007 Friars Rd San Diego, CA 92108-1152 Tel: (619) 688-9113

Westfield UTC

La Jolla bölgesinde bulunan alışveriş merkezinde 120 farklı marka bulunmaktadır. Apple Store’un da bulunduğu alışveriş merkezinde aynı zamanda buz pateni pistide bulunmaktadır. Mağaza listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Adres: 4545 La Jolla Village Dr San Diego, CA 92122 Tel: (858) 546-8858

Westfield Horton Plaza

San Diego merkezindeki Gaslamp Quarter bölgesinde bulunan Horton Plaza, kısıtlı vaktiniz var ve şehir merkezinden uzaklaşamıyorsanız alışveriş için ideal olabilir. Yaklaşık 100 mağazanın bulunduğu merkezde pek çok sinema ve yeme-içme mekanlarıda bulunmaktadır. Mağaza listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Adres: 324 Horton Plaza San Diego, CA 92101 Tel: (619) 238-1596

Haritada görülemeyen yerler için lütfen haritanın sol üst köşesindeki artı ve eksi tuşlarını kullanarak haritayı istediğiniz oranda ölçekleyin.

Daha büyük bir haritada görüntülemek için: San Diego – Gezi ve Alışveriş

GEZİ VE EĞLENCELER
Gezilebilecek Yerler Eğlence ve Etkinlikler
Müzeler
ALIŞVERİŞ
Outlet Merkezleri Alışveriş Merkezleri


Şehrin En İyi Lezzetleri

Firma Adi Ne Yenir ? Yöre Firma Tipi Fiyat Tiklayiniz
Pastaneler
Hash House A Go Go Kahvalti Amerika Pastane $$ Detay
The Mission Kahvalti Amerika Pastane $$ Detay
Urban Solace Kahvalti Amerika Pastane $$ Detay
The Cottage Kahvalti Amerika Pastane $$ Detay
Broken Yolk Cafe Kahvalti Amerika Pastane $$ Detay
Kafeler, HazirYemek ve Atistirma
Hodad’s Burger Amerika HazirYemek $ Detay
Kono’s Cafe Burger Amerika HazirYemek $ Detay
IN-N-OUT Burger Burger Amerika HazirYemek $ Detay
Crazee Burger Burger Amerika HazirYemek $$ Detay
Extraordinary Desserts Tatli ve Dondurma Amerika Pastane $$ Detay
The Cheesecake Factory Tatli ve Dondurma Amerika Pastane $$ Detay
Fransiz ve Ispanyol Mutfagi
Café Chloe Fransiz Yemekleri Fransa Kafe, Bar $$ Detay
BO beau kitchen + bar Fransiz Yemekleri Fransa Kafe, Bar $$ Detay
Bertrand at Mister A’S Fransiz Yemekleri Fransa Lokanta $$$$ Detay
Italyan Yemekleri
Cucina Urbana Pizza ve Makarna Italya Lokanta $$ Detay
Bronx Pizza Pizza ve Makarna Italya Lokanta $ Detay
Basic Pizza ve Makarna Italya Lounge $$ Detay
Caffe Bella Italia Pizza ve Makarna Italya Kafe, Bar $$ Detay
Lefty’s Chicago Pizzeria Pizza ve Makarna Italya Lokanta $$ Detay
The Venetian Pizza ve Makarna Italya Lokanta $$ Detay
Kaliforniya Mutfagi
Neighborhood Bar, Kaliforniya Yemekleri Amerika Lounge $$ Detay
Searsucker Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$$ Detay
The Tractor Room Bar, Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$ Detay
The Prado at Balboa Park Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Starlite Bar, Kaliforniya Yemekleri Amerika Bar $$ Detay
Buon Appetito Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$ Detay
Indigo Grill Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Pizza Nova Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$ Detay
Grant Grill Kaliforniya Yemekleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Asya Mutfagi
Sushi Ota Sushi Japonya Lokanta $$$ Detay
Tajima Noodle House Noodle Japonya Lokanta $$ Detay
Dumpling Inn Çin Yemekleri Çin Lokanta $$ Detay
Amarin Thai Vejetaryen Tayland Lokanta $$ Detay
Harney Sushi Sushi Japonya Lokanta $$ Detay
Meksika ve Güneybati Amerika Mutfagi
Lucha Libre Gourmet Taco Shop Meksika Yemekleri Meksika Lokanta $ Detay
La Puerta Bar, Meksika Yemekleri Meksika Bar $$ Detay
Lolita’s Taco Shop Meksika Yemekleri Meksika Lokanta $ Detay
Old Town Mexican Cafe Meksika Yemekleri Meksika Kafe $$ Detay
El Zarape Deniz Ürünl., Meksika Yemekleri Meksika Lokanta $ Detay
South Beach Bar & Grille Deniz Ürünl., Meksika Yemekleri Meksika Lokanta $$ Detay
Deniz ve Et (Biftek) Ürünleri, Diger
The Oceanaire Seafood Room Deniz Ürünleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Blue Water Seafood Market & Grill Deniz Ürünleri Amerika Lokanta $$ Detay
Crab Hut Deniz Ürünleri Fransa Lokanta $$ Detay
C-Level Lounge Deniz Ürünleri Amerika Lounge $$ Detay
Truluck’s Seafood Steak and Crab – La Jolla Deniz ve Et (Biftek) Ürünleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Island Prime Restaurant Deniz ve Et (Biftek) Ürünleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Godfather Deniz ve Et (Biftek) Ürünleri Italya Lokanta $$$ Detay
Phil’s BBQ Et (Biftek) Ürünleri, Barbekü Amerika Lokanta $$ Detay
Rei Do Gado Churrascaria Et (Biftek) Ürünleri Brazilian Lokanta $$$ Detay
Cowboy Star Restaurant & Butcher Shop Et (Biftek) Ürünleri Amerika Lokanta $$$ Detay
Morton’s – The Steakhouse Et (Biftek) Ürünleri Amerika Lokanta $$$$ Detay
Ruth’s Chris Steak House Et (Biftek) Ürünleri Amerika Lokanta $$$$ Detay
Muzita Abyssinian Bistro Vejetaryen Etiyopya Lokanta $$ Detay
Sipz Fusion Cafe Vejetaryen Amerika Kafe $ Detay
Evolution Fast Food Vejetaryen Amerika HazirYemek $ Detay
Karl Strauss Brewery & Restaurant Alman Yemekleri Almanya Lokanta $$ Detay

 


View San Diego Yeme-Icme in a larger map

 

Pastaneler Enflatun Kaliforniya Mutfağı Koyu Mavi
Kafeler, HazırYemek ve Atıştırma Kirmizi Asya Mutfağı Acik Mavi
Fransız ve İspanyol Mutfağı Mavi Meksika ve Güneybatı Amerika Mutfağı Kirmizi
İtalyan Yemekleri Yesil Deniz ve Et (Biftek) Ürünleri, Diğer Acik Mavi


San Diego Amerika’nın suç oranı en düşük şehridir fakat yinede şehrin güneydoğusunda, Coronado köprüsü altında veya yakınında ve Barrio Logan bölgesinde gece vakitleri yalnız yürümemeye dikkat ediniz.

Acil telefonları

Ülke genelinde acil durum telefon numarası 911 ‘dir. Eğer acil numarayı cep telefonunuzdan ararsanız sistem sizi otomatik olarak otoban devriyesine aktaracaktır, eğer bunun zaman kaybı olabileceğini düşünüyorsanız kablolu telefondan aramalısınız. Acil olmayan suç bildirimleriniz için (619) 531-2000 telefon numarasını kullanabilirsiniz.

 

Türk Büyükelçiligi Telefon ve Adresi

Los Angeles Konsolosluğu;
Turkish Consulate General
4801 Wilshire Blvd. Suit 310
Los Angeles, CA 90010

Telefon: +323-937-0118 (5 hat)
Fax: +213-932-0061
E-mail: turkcgla@pacbell.net
Web Sitesi: www.turkiye.net/lacg

Kişisel Başvuru Saatleri: 9:30-12:00;
Telefon ile Başvuru Saatleri: 8:30-16:00


Telefon Kodu

Şehir içi telefon kodu 619 ve 858’tir.

 

Turist Bilgilendirme Merkezleri

International Visitor Information Center;
1040 1/3 West Broadway (Harbor Drive)
☎ +1 619 236-1212
Her Gün 9AM-5PM (June-September)
Her Gün 9AM-4PM (October-May)

La Jolla Visitor Center;
7966 Herschel Ave (Prospect)
☎ +1 619 236-1212
Her Gün 10AM-6PM (June-August)


Tatil Günleri

2011 2012 2013 2014
New Year’s Day 11 Ocak 2 Ocak 1 Ocak 1 Ocak
Birthday of Martin Luther King, Jr. 17 Ocak 16 Ocak 21 Ocak 20 Ocak
Washington’s Birthday 21 Şubat 20 Şubat 18 Şubat 17 Şubat
Memorial Day 1 Mayıs 1 Mayıs 1 Mayıs 1 Mayıs
Independence Day 4 Temmuz 4 Temmuz 4 Temmuz 4 Temmuz
Labor Day 5 Eylül 3 Temmuz 2 Temmuz 1 Temmuz
Columbus Day 10 Ekim 3 Ekim 14 Ekim 13 Ekim
Veterans Day 11 Kasım 12 Kasım 11 Ekim 11 Kasım
Thanksgiving Day 24 Kasım 22 Kasım 28 Kasım 27 Kasım
Christmas Day 26 Aralık 25 Aralık 25 Aralık 25 Aralık

 

Posta ZIP Kodları

92101-92117, 92119-92124, 92126-92140, 92142, 92145, 92147, 92149-92155, 92158-92172, 92174-92177, 92179, 92182, 92184, 92186, 92187, 92190-92199

 

Telefon Ön Kodu

619, 858

 

Notlar

Belkide Amerika’nın en güzel şehri olan San Diego için seyahat süresi planlarınızı tahmininizden daha uzun tutabilirsiniz. Şehir merkezi, La Jolla bölgesi, alışveriş olanakları, hayvanat bahçesi ve Coronado adası gezileriniz için birer gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Yazar: Erol Biroglu
21 Kasım 2012