Özellikle yaz aylarında hem deniz tatili ve hem de San Marino’yu ziyaret etmek isteyen turistler için deniz ve güneşin beraber olduğu İtalya’nın şirin ve sakin şehirlerinden biridir. Adriyatik Denizi’nde ki uzun plajları (15km), nefis İtalyan mutfağı ve kahveleri, San Marino’ya kolay ulaşım sağlaması ve en önemlisi arkadaş canlısı insanları sebebiyle Rimini her yaz turistlerle dolup taşmaktadır. Rimini’de pek çok kez kendinizi küçük bir tatil kasabasında zannedebilirsiniz.

 

İklim

Rimini ve San Marino’da Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir ve bu yüzden rahatlıkla yılın pek çok mevsiminde gezilebilir. Eğer Rimini ile bağlantılı olarak aynı zamanda deniz tatili de düşünürseniz yaz aylarını tercih etmenizi tavsiye ederim.


Uçak

Türkiye’den Rimini ‘ye direk uçuş bulunmamaktadır. Avrupa’nın bir çok şehrinden Ryanair tarafından Rimini Federico Fellini Uluslararası Havaalanı’na (IATA: RMI) uçuş seferleri düzenlenmektedir. Hava alanından şehir merkezine ulaşmak için yarım saatte bir hareket eden 9 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Otobüs

Eğer otobüs tercih ederseniz civar şehirlerin hemen hepsinden Rimini’ye direk otobüs seferleri olduğunu söyleyebilirim.

Tren

Rimini’ye tren ile gelmeyi düşünürseniz Bolognia, Milan, Verona ve Roma gibi pek çok şehirden hareket eden trenleri kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için Trenitalia internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Rimini şehri düz bir alana kurulmuş tatil ve deniz şehridir, bu yüzden şehirde gezinmek için en uygun yöntem bisiklet kullanmak veya yürümek olurdu. Pek çok otel misafirlerine ücretsiz olarak bisiklet imkanı sağlamaktadır eğer yoksa bile rahatlıkla bisiklet kiralama merkezlerinden bir bisiklet edinebilirsiniz.


Rimini konaklamak için oldukça güvenli bir şehirdir. Şehrin hemen her bölgesinden rahatlıkla otel kiralayabilirsiniz. Eğer deniz ve güneş amaçlı bir tatil planlıyorsanız denize yakın bir otel kiralamanız size rahatlık sağlayacaktır.


Rimini’de pek çok tarihi bina, yapıt veya eski yerleşim alanları bulunuyor fakat bunlar genellikle turistler tarafından göz ardı edilir. Bununla beraber şehirde oldukça güzel bir marina ve körfez ayrıca 15 km boyunca uzanan kumsallar bulunmaktadır. Sahil boyunca yan yana dizilmiş bu kumsaldaki plajlardan günlük belli bir ücret karşılığında yer kiralayabilirsiniz.

Rimini hakkında detaylı bilgi için bölge idaresi tarafından hazırlanmış internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehir hakkında açıklayıcı bilgilerin olduğu bir pdf belgesi için burayı tıklayınız.


Şehirde gezdiğinizde Amerikalı veya İngiliz turistlerden ziyade İtalyanları göreceksiniz bu yüzden şehir genellikle İtalyan mutfağından seçenekler sunmaktadır. Aynı zamanda deniz ürünlerinden pek çok seçeneğinde olduğu şehirde leziz italyan yemeklerinden tadacaksınız.


Güvenlik İçin Bunlara Dikkat Ediniz

Özellikle akşam saatlerinden sahil boyundaki bar ve kulüplerin önleri oldukça kalabalık olmaktadır. Sokak sanatçıları ve sokak göstericilerinin bulunduğu yerlerdeki kalabalıklarda oldukça dikkatli olmalısınız. Bu bölgeye kötü niyetle gelen pek çok yankesici ve çanta, cüzdan hırsızları geceleri rahatsızlık verebilir.


Turist Bilgilendirme Merkezi

Piazzale Fellini, 3
47900 Rimini
tel. +39 0541.704587
fax. +39 0541.54290


Telefon Ön Kodu: 0541
Zaman Dilimi: UTC+1

Yazar: Erol Biroglu
7 Mayıs 2012