Eğer buraya kuzeyden geliyorsanız bambaşka bir İtalya bulacaksınız. Güney İtalya’nın en büyük, İtalya’nın ise üçüncü en büyük şehri olan Napoli, dar sokakları ve uzun binaları, düzensizliği, sıcak kanlı insanları ile size İtalya’da olduğunuzu farkettirecek bir şehirdir. Napoli’nin sevimli yönlerinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken yönleride vardır, örneğin hırsızlık ve mafya gibi. Buna bir örnek olarak şunu söyleyebilirim; 2010 yaz aylarında çöp hizmetlerini yürüten mafya ile yerel belediye arasında çıkan anlaşmazlıktan dolayı tüm Napoli sokaklarındaki çöpler toplanmamış ve tüm sokaklar çöp torbalarıyla dolmuştu.

İklim

Napoli, aynı zamanda bizim Ege ve Akdeniz kıyılarımızın da içinde olduğu Akdeniz iklim kuşağındadır. Ilıman hava koşulları, bol yağmurlu kış ayları ve sıcak yaz ayları, Napoli’yi dört mevsim gezilebilir kılmaktadır.

Aylar Oca Sub Mar Nis May Haz Tem Agu Eyl Eki Kas Ara Ort
Ort. Günlük °C 8,2 8,8 10,6 13,3 17,4 20,9 23,7 23,7 20,8 16,7 12,4 9,4 15,5
Ort. Yüksek °C 12,5 13,2 15,2 18,2 22,6 26,2 29,3 29,5 26,3 21,8 17,0 13,6 20,5
Ort. Düsük °C 3,8 4,3 5,9 8,3 12,1 15,6 18,0 17,9 15,3 11,6 7,7 5,1 10,5


Uçak

Naples International Airport (IATA: NAP)

Türk Hava Yolları’nın haftada 5 kez sefer düzenlendiği hava alanı biri büyük ve diğeri oldukça küçük iki terminalden oluşmaktadır ve her iki terminale diğerinden rahatlıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezine Transfer

  • OtobüsHava alanının hemen ön tarafından binebileceğiniz 3S ve Alibus otobüsleri €3 karşılıpında sizi şehir merkezindeki Piazza Garibaldi ve Piazza Municipio meydanlarına ulaştıracaktır. Alibus otobüsleri sadece iki durakta duracak fakat daha ucuz ve klimasız olan 3S otobüsleri ise size kısa bir şehir turu yaptıracaktır. Alibus otobüslerinin hareket saatleri için bu sayfayı, otobüs işletmesini sağlayan ANM internet sayfasını ziyaret etmek için ise burayı tıklayınız.


Şehir merkezinde gezinirken mümkün oldukça turist rotasının dışına çıkmayınız. Turist yoğun bölgelerdeki Carabinieri kolluk kuvvetleri sizi koruyabilir fakat ıssız bölgeler tehlikelidir. Şehrin içinde bir noktaya doğru ilerlerken bir anda çok kalabalık bir sokaktan geçebilirsiniz, unutmayın ki orada pek çok hırsız, cepcilik veya kapkaç için uygun zamanı kollamaktadır. Özellikle yaz gecelerinde Napoli sokakları ve halk pazarları oldukça kalabalıktır, tüm Napoli yürüyüş yapmak ve sohbet etmek için sokaklara çıkar, oldukça zevkli olan sokak yürüyüşlerine kendinizi kaptırmadan önce değerli eşyalarınızı koruma altına almalısınız.

Şehirde Ulaşım

Şehirde toplu taşıma Azienda Napoletana Mobilità (ANM) tarafından yürütülmektedir. Pek çok otobüs ve tramvay ile sağlanan toplu taşıma hizmetlerini sadece uzak bölgelere gitmek isterseniz veya yürümekten yorulduysanız kullanacaksınız çünkü genellikle gezilecek yerler yürüme mesafesindedir. Şehrin merkez tren istasyonu Piazza Garibaldi’de bulunan Napoli Centrale’dir.
Yoğun iş çıkış saatlerinde otobüsler tüm kapılarını binen ve inenler için açmaktadır ve arka kapılardan binen pek çok Napoli’li biletini kullanmaz.
Sabah ve akçam saatlerinde Napoli içinde araç trafiği oldukça yoğundur, araç içinde vakit tüketmek istemiyorsanız dar sokaklarıyla ünlü bu şehirde araç kullanmamaya dikkat ediniz.
Şehirde oldukça fazla korsan taksi bulunmaktadır, taksi tutmadan önce kapısının üzerinde plakasının yazılı olduğuna ve şehir arması olduğuna ayrıca taksimetre olduğuna dikkat ediniz. Bununla beraber taksi ücretlerinin pahalı olduğunu belirtmeliyim.


Şehirde konaklama diğer tanınmış İtalya şehirlerine (örneğin Roma) göre daha ucuzdur ve elbette ki otel ve odalarının kalitesi daha düşüktür. Odalarda büyük yataklar, tam donanımlı banyolar ve güzel kahvaltılar beklemeyin, benim tavsiyem bu değişik İtalya gezinizden keyif alabilmek için beklentilerinizi yükseltmeyin.


Napoli barok tarzı kiliseleri, devasa iki adet kalesi ve eşsiz bir antik şehir olan Pompei ile turistleri kendisine çekmektedir. Ancak bunlardan başka Napoli’de eski İtalyan geleneklerini, yemeklerini ve İtalyan tarzı hayatı görebileceksiniz, bence tüm bunlar için Napoli gezilmeye değer bir şehir. Napoli’nin ünlü katedralleri ve kilisleri genellikle Via Tribunali (Tribunali Sokağı) üzerindedir.

Gezilebilecek Yerler

Castel Nuovo

Yeni Kale manasına gelen ismiyle şehrin sembolü haline gelmiştir. 1282 yılında yapılan kalenin iç duvarlarındaki kemerlerde bulunan insan figürleri görülmeye değer.

Castel dell’Ovo

Napoli körfezinde eskiden bir ada olan ve daha sonraları aradaki deniz doldurularak yarımada haline getirilen Megaride üzerindeki kale,İtalyanca’da Yumurta Kalesi olarak anılır.

Cappella Sansevero

Diğer adı Chapel of Santa Maria della Pietà veya Pietatella olan ve 1590 yılında yapılan şapel dışarıdan bakıldığında etkileyici görünmese de içerisindeki otuza yakın sanat eseri ile şehirdeki ziyaretçileri kendine çekmektedir. Şapele giriş ücreti €7. Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Eğlence ve Etkinlikler

Teatro di San Carlo

Eğer ziyaret etmeyi düşündüğünüz tarihte bir etkinlik varsa mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Gösterinin güzel olmasının yanında tiyatro salonunun güzelliği de sizi oldukça etkileyecektir. Karar almanıza yardımcı olması ve etkinlik tarihleri için bu sayfayı ziyaret ediniz.

 

Pompei

Üzerine pek çok yerde efsane gibi hikayeler duyduğunuz ve 24 Ağustos 79 yılında Vezüv yanardağı tarafından yerle bir olan şehir Napoli’ye 25km uzaklıktadır. Milattan önce 200 yılında şehrin kontrolünü Romalı’lar almıştır, bu günden sonra bölgenin ticaret ve zevk merkezi olan Pompei’de yok olmadan önce yaklaşık 20.000 kişi yaşamaktadır.
Şehirde bulunan taşlaşmış insanların büyük bir kısmı Napoli Merkez Müzesine (National Museum in Naples) nakledilmiş ve şehirde sadece 5 adet bırakılmıştır. Tavsiyem önce şehri gezmeniz ve ardından müzeyi ziyaret etmenizdir. Pompei arkeolojik şehrine giriş ücreti €11 ‘dur.

Şehir Hayatı

Şehir bu dönemlerde sarap, balık ve üzüm ticaretinde oldukça başarılıdır ve bu yüzden başkent Roma’nın gözbebeğidir ayrıca şehir planlaması açısından da ileri seviyede olduğu söylenebilir, oldukça başarılı biçimde planlanan şehirde modern dünyanın ihtiyacı olan sosyal yapıların hemen hepsi bulunmaktadır. Pompei’de M.Ö. 80 yılında yapılan amfi-tiyatro bilinen en eski amfi-tiyatrodur. Ayrıca şehirde bu dönemde, kapalı sistem temiz su hattı yapılmıştır fakat kurşundan yapılan borular insanların zehirlenmesine neden olmuştur.
Şehrin tüm bu özelliklerinin yanısıra bu kadar popüler olmasının diğer bir nedeni belkide şehir hayatının yaşanma biçimidir. Şehirde o dönemlerde zevke olan aşırı düşkünlük, eşcinsel ilişkilerin olağanlığı ve yaygınlığı, sapkınlık derecesinde davranışlar ve daha sonrasında başlarına gelen felaket ve bulunan kalıntılarda ki tüyler ürperten manzaralar pek çok açıdan şehrin konuşulmasına sebep olmuştur. Burada yazabileceğim masum bir örnek olarak; şehrin ileri gelenleri yemeklerini yedikten sonra boğazlarına kaz tüyü sokarak kusar ve yemeye devam ederler.

Şehrin Yokoluşu

[featured title=”Lut Kavmi” bg=”3d6f4a” color=”cdebd4″ width=”250″ float=”right”]Pompei halkı, yaşantısı ve yokoluşu itibariyle Tevrat ve İncil’de Sodom ve Gomore, Kur’an-ı Kerim’de ise Lut kavmi olarak anlatılan kavimle aynı kaderi paylaşmıştır.[/featured]
Yaklaşık 17.000 yıldır aktif olan yanardağ şimdiye kadar pek çok kez patlamıştır ve şu an halen yanardağın eteklerinde yerleşimler bulunmaktadır. Belkide en büyük patlaması 79 yılında olan Vezüv’ün patlamadan önceki yüksekliğinin yaklaşık 500 mt daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Şu an 1281 mt olan yanardağın kayıp olan parçalarının patlayarak 18 km’lik alanda etrafa dağıldığı tahmin ediliyor belkide bu yüzden 1790 yılında bulunan Pompei ilk keşfedildiğinde yerin 10 mt altındadır. Yine aynı dönemlerde Pompei ile beraber bu felaketi yaşayan diğer bir yerleşim ise Herculanum yani Ercolano’dur. Bölgede bulunan ve meşhur taşlaşmış insanların nasıl günümüze kadar geldiği pek çok kez araştırılmış ve bu insanların yanardağdan yayılan kükürt gazı ile öldüğü ve bu esnada şehrin özerine düşen yanardağ parçaları ve lavlardan dolayı başka bölgelere kaçamadığı ayrıca üzerlerine yapışan küller ve etraflarını kaplayan lavların içinde olmaları sebebiyle günümüze kadar bozulmadan, oldukları gibi geldiği düşünülmüştür. Pompei yerleşimi halen arkeologlar tarafından kazılmaktadır ve bu güne kadar 60 hektar alanın 40 hektarı gün yüzüne çıkartılabilmiştir.

Pompei’ye Ulaşım

Napoli’den Pompei’ye tren ile gitmek için Garibaldi İstasyoundan (Stazione Centrale), Circumvesuviana trenini kullanabilirsiniz. Tek yön ücreti €2,80. Detaylı bilgi ve hareket saatleri için Vesuviana sayfasını ziyaret ediniz. Pompei’ye giden trenler istasyonun içinde fakat yoğun kullanılan alanın biraz daha ilerisinde başka bir platformdan hareket etmekte, yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Pompei’ye gitmeden yanınıza yedek kıyafetler, su ve atıştırmalık almayı düşünebilirsiniz çünkü yolculuk yapanların neredeyse tümü turist ve indiğiniz bölgedeki fiyatlar normalden yüksek. Ayrıca yürüyerek gezilebilen Pompei bölgesinin tümünü gezmek 1 gününüzü alabilir planlarınızı buna göre yapmanızı tavsiye ederim.


Bildiğiniz gibi İtalya’da siesta yaygın olarak uygulanmaktadır. Napoli’de ise gün içinde 2 kez siesta vardır. Mağazalar ve restoranlar genellikle sabah 09:00’dan öğlen 13:00’e, 15:30 veya 16:00 ‘dan akşam 19:30 veya 20:00 ‘ye kadar açık olurlar eğer ünlü bir restorana gidecekseniz bu saatlere dikkat ediniz çünkü kapalı olduğundan geri dönebilirsiniz. Bu arada bazı restoranlar 17:00 ile 18:00 arası da siesta yüzünden kapanabilir. Büyük markaların mağazaları tüm gün boyunca açıktır. Cumartesi günleri mağazalar 17:30 gibi kepenklerini kapatır, Pazar günleri ise neredeyse hiçbir mağazayı açık bulamazsınız.

 

Alışveriş Caddeleri

Napoli’de büyük alışveriş merkezi veya outlet merkezi yoktur. Alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ise belli alışveriş caddeleri üzerindedir eğer alışveriş için vaktiniz olursa Piazza dei Martiri meydanını ve bu meydana bağlanan Via Chiaia ve Via Calabritto sokaklarını gezebilirsiniz.

 


Ne Yemeli ?

İtalya’nın bir çok şehri için söylense de pizzanın anavatanı olarak Napoli gösterilmektedir. Bildiğiniz gibi İtalya’da yediğiniz pizzalar genellikle bizdekinden farklı olarak ince hamurlu ve içindeki malzemeleri tam pişmeden servis edilir. Acıkmış olanlar rahatlıkla iki adet pizza yiyebilir. İtalya mutfağı oldukça geniş ve lezzetlidir, pek çok yemeği rahatlıkla deneyebilirsiniz. İtalya’da özellikle pizza, makarna, dondurma ve kahveyi denemenizi tavsiye ederim.

 

Şehrin En İyi Lezzetleri

Firma Adı Fiyat Tıklayınız
Pastaneler
Antico Forno delle Sfogliatelle Calde Fratelli Attanasio $ Detay
Gay Odin $ Detay
La Sfogliatella Mary $ Detay
Fantasia Gelati $ Detay
İtalya Mutfağı
Antica Pizzeria da Michele $$ Detay
Sorbillo $$ Detay
Pizzeria Starita $$ Detay
Di Matteo $$ Detay
Ristorante Pizzeria Da Donato $$ Detay
Locanda ‘Ntretella $$ Detay
Antica Pizzeria “I Decumani” $$ Detay
Trattoria e Pizzeria Antica Capri $$ Detay
Palazzo Petrucci Ristorante $$ Detay


Napoli özellikle hırsızları ile de ün yapmış bir şehirdir. Bu yüzden yanınızda taşımanız gereken kıymetli eşyalarınızı dikkatlice saklamanızı ve kalabalık ortamlarda dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Acil Durum Telefonları

Acil Tıbbi Yardım: 118
Ulusal Polis/Jandarma Kuvveti (Carabinieri): 112
Yerel Polis Kuvveti: 113
Acil Doktor Hizmeti: 7733

 

Türk Büyükelçiliği Telefon ve Adresi

T.C.Milano Başkonsolosluğu

Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 001
Faks: 00 39 02 582 12 081
e-Posta: consolato.milano@mfa.gov.tr
Web sitesi: milano.bk.mfa.gov.tr

Napoli Fahri BaşKonsolosluğu

Adres: Via S. Lucia 20, 80132 Napoli
Telefon: 081-5521131 081-5521992
Faks: 081-5511201 081-5521131 081-5522067 081-5521992
e-Posta: consturchianapoli@katamail.com


Turist Bilgilendirme Merkezleri

Merkez tren istasyonu olan Garibaldi İstasyonunda, Piazza Gesu Nuovo’da ve Piazza Martiri ‘de turist bilgilendirme merkezleri bulunmaktadır.


Telefon Ön Kodu: 081
Posta Kodu: 80100, 80121-80147
Zaman Dilimi: UTC+1 (Türkiye UTC+2 zaman diliminde olduğu için Napoli ile aramızda 1 saat fark bulunmaktadır.)

Notlar

UNESCO

Şehrin eski merkezi (Piazza Dante ve çevresi ayrıca Via Tribunali) 1995’de UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

 

Yerel Dilde Bazı Kelimeler

Vietato Fumare = Sigara İçmek Yasaktır.
Uscita = Çıkış

 

 

Yazar: Erol Biroglu
3 Mayıs 2012