MİLAN HAKKINDA

İtalya’nın kuzeyindeki en zengin şehirlerden biri olan Milan, 2. Dünya Savaşında yerle bir olduktan sonra yeniden inşa edilmiş ve bugün finans ve moda çevrelerinin merkezi haline gelmiştir. 1,3 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 5. şehri olan Milan, diğer İtalyan şehirlerinden farklı olarak büyük bir sanayi şehri olarak isminden söz ettirmektedir. Şehri bu kadar önemli kılan diğer sebepler ise; moda dünyasına yön veren şehirdeki alışveriş olanakları, beyaz mermerlerden 1386 yılında inşa edilmiş dünyanın en büyük dördüncü katedrali yani Duomo di Milano, Leonardo da Vinci’nin ünlü Last Supper tablosu ve modern zamandakilerin ilk örneği Galleria Vittorio Emanuele II alışveriş merkezi ve dünyanın en büyük tiyatrosu olan La Scala‘dır.

İklim

Alp dağlarının hemen güneyindeki Milan’a seyahatinizden önce gideceğiniz zaman dilimindeki hava şartlarını öğrenmeniz oldukça önemlidir. Tropik kuşağın hemen kuzeyinde kalması sebebiyle nemli yarı-tropikal kuşak içerisinde kalan Milan’da yazları nemli,yağmurlu ve sıcak, kışları ise soğuk geçmektedir. Özellikle kış aylarında Alp dağlarından gelen kuru soğuklar 2 gün içerisinde eğer dudak kremi kullanmıyorsanız dudaklarını çatlatıp yara oluşmasına sebep olabilir. Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi kış aylarında aylarında ortalama sıcaklık 3-5C civarında seyretmektedir, yoğun sis oluşabilir ve kar yağışı görülebilir.

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. Günlük °C 1,4 4,2 8,3 12,3 16,6 20,6 23,1 22,2 18,9 13,6 6,9 2,3 12,5
Ort. Yüksek °C 4,6 8,2 13,2 17,5 21,9 26,1 28,9 27,7 24,3 18,8 10,2 5,4 17,2
Ort. Düşük °C 1,9 0,1 3,3 7,0 11,2 15,0 17,3 16,7 13,5 8,4 3,6 0,9 7,8

ŞEHRE ULAŞIM

Milan’da Malpensa (48 km) ve Linate (7 km) olmak üzere 2 adet hava alanı bulunmaktadır, fakat şehre yakılığı sebebiyle Bergamo’daki Orio al Serio (45 km) hava alanı ve Parma’daki Parma (100 km) hava alanı da Milan yolcuları için hizmet verebilmektedir.

UÇAK

Malpensa Airport (IATA: MXP)

Türk Hava Yolları ile uçacaksanız ineceğiniz hava alanıdır. İki termiali olan limanda birinci terminal uluslar arası uçuşlara, ikinci terminal ise düşük bütçeli hava yollarına ayrılmıştır. Her iki terminal arasında ücretsiz otobüs servisleri bulunmaktadır fakat 20 dakikada bir gerçekleşen bu servisin genellikle yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Şehir Merkezine Transfer

  • Otobüs
    Malpensa Shuttle otobüsleri tamamen dolunca fakat ortalama yaklaşık her 20 dakikada bir kez Milan merkeze hareket etmektedir. Terminal 2’den de geçen otobüsün ücreti €7,50 ve tahmini olarak şehir merkezine 40-50 dakikada varıyor.
  • Malpensa Express Treni
    Şehre ulaşım için tavsiye edeceğim ulaşım yöntemi ve Terminal 1 den bağlantısı çok kolay. Son tren saati yaz/kış tarifesine göre değişmekle beraber 23:20 veya 23:50 civarında olabilir, eğer uçağınız geç saatte ise bunu gitmeden önce Malpensa Express sitesinden kontrol etmeniz önemlidir.
  • Taxi
    Şehir merkezine kadar yaklaşık €90 tutmaktadır, bu aynı zamanda sabitlenmiş bir rakamdır fakat Türkiye’de olduğu gibi binmeden önce konuşmanız ve tutarı sabitlemeniz önemlidir aksi takdirde taksici sizi gereksiz yollardan dolaştırabilir veya parasız yolları tercih etmek isteyebilir.

Şehirde Ulaşım

Taxi

Beyaz renkli taksileri yoldan çevirebilirsiniz, bagaj için, 30 km altındaki süratle seyrederken ve Pazar günleri için ayrıca ücret hesaplanır. Değişen taksi tarifelerini İtalyanca olan bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Metro

Ulaşımda metro çok yaygındır. Tüm önemli yerlere metro ile ulaşabilirsiniz. M1 (Kırmızı), M2 (Yeşil) ve M3 (Sarı) olmak üzere üç adet metro hattı bulunmaktadır.

Yürüyerek

Şehir, çok büyük bir kent olduğundan dolayı yürüyerek gezmek oldukça yorucu olacaktır.

Motosiklet

Motosiklet şehirde oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Gezilebilecek Yerler

Duomo di Milano

1386 yılında yapımına başlanan ve daha sonradan yapılan ilavelerle bugün dünyanın dördüncü en büyük katedrali ünvanına sahip olan Duomo’nun beyaz mermerler yapılan dış duvarları insanı gerçekten etkileyen bir görüntü sergiler. Katedralin içinde olduğu büyük meydan Duomo Meydanı olarak anılır ve bu meydanda yanınıza yanaşan kişiler elinize kuş yemi koyarak kuşlar elinizden yem yerken fotoğraflarınızı çekerler, aman dikkat sakın fotoğraf makinenizi kaptırmayın. Ziyaretçilerin saat 09:00 dan 17:30 ‘a kadar Duomo’nun çatısına çıkmasına izin veriliyor, fakat asansör için €10, merdivenler için €6,50 vermeniz gerekiyor. Yapımı 500 yıl süren Milan’ın Duomo’sunda 135 kule bulunuyor, en yüksek kulenin üzerinde Madonna yani Meryem Ana heykeli vardır. Yılda iki kez, Mayıs ve Eylül aylarında olmak üzere, Hz.İsa’nın gerildiği zannedilen çarmıhtan bir çivi psikopos tarafından saklandığı yerden çıkartılarak ziyaretçilerine görme imkanı verilir. Duomo içerisinde görüntü almak yasaktır fakat yinede çekecekseniz odaklamayı elle yapmanız gerekiyor çünkü ortam loş olduğu için resimler bulanık çıkıyor. Metro ile ulaşmak için M1 ve M3 hatlarındaki Duomo durağında inebilirsiniz. Duomo hakkında detaylı bilgiyi resmi sayfasından bulabilirsiniz.

Santa Maria delle Grazie – The Last Supper

Leonardo da Vinci’nin üzerinde çok konuşulan ve bir yemekhane duvarına yapılmış olan ünlü Son Yemek (1495-1497) resminin sergilendiği galeridir. Resimde, Hz.İsa içlerinden birinin kendilerine ihanet edeceğini söylediğinde 12 havarinin şaşkınlık içerisinde kendisine bakışı canlandırılmıştır. Bir Hristiyan inanışına göre Hz.İsa bu son yemekten sonra çarmıha gerilmiştir. Eğer Milan’a gezinizde bu tabloyu görmek isterseniz 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapmanız gerektiğini unutmayınız çünkü aynı anda çok fazla ziyaretçi alınamıyor ve ziyaret için ayrılan zaman dilimleri sürekli yoğun olan talepten dolayı hemen tükenebiliyor. Bilet fiyatı €8,00 ve rezervasyon ücreti değişmekle birlikte €1,50 civarında. Eğer rezervasyon yapamadıysanız her sabah saat 08:15 ‘de iptal edilen biletler satışa sunuluyor. Genel olarak bu galeride Pazartesi günleri kapalı. Metro ile ulaşmak için M1 ve M2 hatlarındaki Cadorna durağında inebilirsiniz.

Castello Sforzesco

15. yüzyılda dönemin ünlü ailelerinin yaşadığı kale en son olarak 2005 yılında restore edilmiştir ve bugün içerisinde çeşitli etkinlikler ve sanatsal gösteriler düzenlenerek yaşatılmaktadır. Kalede aynı zamanda Michelangelo’nun bitiremediği Rondanini Pietà mermerden heykelinide görebilirsiniz. Metro ile ulaşmak için M1 hattındaki Cairoli durağında inebilirsiniz

Galleria Vittorio Emanuele II

Duomo meydanındaki bu galeri aslında modern alışveriş merkezlerinin öncüsüdür. karşılıklı mağazaların ortasındaki yolun üzeri yay şeklinde çelik ve camla kapatılmış bu sayede gezenlere kolaylık sunulmuştur. Yukarıdan bakıldığında haç şeklinde olan galerinin tam ortasında bir boğa heykeli ve Prada, Louis Vuitton gibi ünlü markaların mağazaları bulunmaktadır.

Teatro alla Scala

Opera severlerin detaylıca bileceği (2240 kişilik) dünyanın en ünlü opera binasının hikayesi oldukça eskidir. 1778’de önceki opera binasının karnaval galasında yanmasından dolayı inşa edilen ve bugüne kadar 3 kez yenilenen opera binası tarihinde bir çok prömiyere ev sahipliği yapmıştır. Her sene sezon açılışı geleneksel olarak 7 Aralık tarihinde yapılır ve oyun başladıktan sonra gelen ziyaretçiler bilet almış olsalar bile kesinlikle içeriye alınmazlar. Operaya tutkunluk derecesinde bağlı Milan’lılar sayesinde, tarihinde pek çok kez yeniden inşa edilen veya yenilenen binanın giderleri biletlerden karşılanmıştır. Örneğin, 2004 yılında büyük yenileme sonrası biletler €2000’dan satılmış ve toplam €61mio olan masraf 2 yıl içinde çıkartılmıştır. Metro ile ulaşmak için M1 ve M3 hatlarındaki Duomo durağında inebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ

Milan, New York ve Paris ile birlikte dünyada modaya yön veren üç şehirden biri konumundadır. Bu yüzden Milan’da başka hiçbir yerde bulamayacağınız tasarımları, özel üretim kıyafetleri bulabilirsiniz veya çok şık bir gömlek veya ayakkabıyı çok ucuza alabilirsiniz. Ocak ayının ve Temmuz ayının ilk iki haftası indirim oranları %70’e kadar çıkacaktır, eğer seyahat zamanını seçmekte özgürseniz bu haftaları değerlendirmenizi tavsiye ederim, bu şekilde belkide geziniz size bedavaya gelecektir.

Serravalle Designer Outlet

Milan merkeze 1 saat 15 dakika (100km) mesafede olan ve yaklaşık 180 markanın yeraldığı alışveriş merkezi, McArthur Glen tarafından işletilmektedir. Avrupa’nın en büyük ve İtalya’nın lider alışveriş merkezi iddiasında olan outlet merkezinde Versace, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Trussardi, Baldinini, Vicini, Malo, Roberto Cavalli, Salvatore Ferragamo, Nautica, Timberland, Pinko, Guess ve daha onlarca kaliteli marka bulunuyor.
Alışveriş merkezine Serravalle’nin kendi otobüsleri ile gitmek için her gün saat 10:00’da Piazza Castello’dan (giriş kapısının az ilerisinden sağ dönünce Foro Bonaparte caddesi) hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs yaklaşık 1,5 saatte sizi ulaştıracaktır. Milan’dan diğer bir hareket saati 13:30, ayrıca dönüşler ise 17:00 ve 19:00’da. Bilet ücreti ise kişi başı €20.
Outlet alışveriş merkezi internet sitesi ve mağaza listesi için burayı tıklayınız.
Adres: Via della Moda, 1 15069 Serravalle Scrivia (AL) Tel: +39 0143 609-000

Franciacorta Outlet Village

160 mağazanın olduğu alışveriş merkezi Milano’ya araç ile yaklaşık 1 saat (90km) uzaklıktadır.
Alışveriş merkezinin internet sitesini ziyaret etmek için burayı, mağaza listesi içinse bu sayfayı ziyaret ediniz.
Adres: Piazza Cascina Moie 1/2 Rodengo Saiano (BS) Tel: +39 030 681 0364

FoxTown Outlet

Milano’ya yaklaşık 60km mesafede olan ve araç ile 45 dakika civarında süren alışveriş merkezinde 130 mağaza bulunuyor. İsviçre sınırlarında olan outlet alışveriş merkezi internet sitesi için tıklayınız.
Adres: Via Angelo Maspoli 18 CH-6850 Mendrisio Svizzera Tel: +41 (0)848 828 888

Fidenza Village

100 mağazadan oluşan ve Chic Outlet Merkezleri’ne bağlı olan Fidenza Alışveriş Merkezi, Milan’a 105km uzaklıktadır ve araç ile 1 saat 20 dakika sürmektedir. Duvetica, Frette, Pinko ve Simonetta gibi İtalyan markalarının yanında pek çok uluslar arası markada burada hizmet vermektedir.
Fidenza Outlet’e kendi otobüsleri ile ulaşmak için Piazza Castello’nun hemen önünde (giriş kapısının az ilerisinde) saat 10:00’da hazır olmalısınız. Dönüş otobüsleri saat 18:30’da hareket ediyor. Bilet ücreti ise €20, eğer bilet rezervasyonunu internet üzerinden yaparsanız €10.
Detaylı bilgiler için Fidenza Outlet sayfasını ziyaret ediniz.
Adres: Via San Michele Campagna 43036 Fidenza (PR) Tel: +39 0524 33551

Il Salvagente

Milan şehri içinde olan alışveriş merkezi yaklaşık 25 farklı markaya ev sahipliği yapmaktadır. Armani, Burberry, Gucci, Prada, Moschino, Versace gibi markalarında bulunduğu alışveriş merkezine gitmek için 60 veya 62 numaralı otobüslerde Bronzetti-Archimede durağında inmelisiniz. İnternet sitesi için tıklayınız.
Adres: Via Fratelli Bronzetti 16 20129 Milan Tel: +39 0276 110-328

Corso Buenos Aires (Boenos Aires Caddesi)

Tüm ünlü markaları ve yerel İtalyan markaları bulabileceğiniz uzun bir caddedir. Milan’da özel tasarımlar küçük bir dükkanda bile olsa oldukça pahalıdır fakat bu caddede çok fazla seçenek olduğu için istediğiniz ürünü istediğiniz fiyata bulma şansınız yüksektir.

Quadrilatero d’Oro (Altın Dörtgen)

Via Montenapoleone, Via Borgospesso, Via Della Spiga ve Via Sant’ Andrea caddelerinin arasında kalan bu bölge alışveriş için tüm ünlü markaları bulabileceğiniz bir alışveriş cennetidir. Bu sokaklardan özellikle Montenapoleone sokağında Prada, Gucci, Louis Vuitton gibi lüks markaların yeni ürünlerini inceleyebilirsiniz. Marka gibi yönetilen alışveriş bölgesi hakkında detaylı bilgi sağlamak için hazırlanmış olan internet sitesini ziyaret etmek için burayı tıklayınız.

Eski ve Tarihi Yerler

Galleria Vittorio Emanuele II (Vittoria Emanuele Galerisi)

Louis Vuitton, Gucci, Prada ve Massimo Dutti gibi markaları bulabileceğiniz artı veya daha çok haç şeklindeki bu tarihi alışveriş merkezi Duomo’nun hemen yanında bulunuyor.

Haritada görülemeyen yerler için lütfen haritanın sol üst köşesindeki artı ve eksi tuşlarını kullanarak haritayı istediğiniz oranda ölçekleyin.

Daha büyük bir haritada görüntülemek için: Milan – Gezi ve Alışveriş

GEZİ VE EĞLENCELER
Gezilebilecek Yerler Eğlence ve Etkinlikler
Müzeler
ALIŞVERİŞ
Outlet Merkezleri Alışveriş Caddeleri

Genel Bilgiler

Acil Durum Telefonları

Acil Tıbbi Yardım: 118
Ulusal Polis/Jandarma Kuvveti (Carabinieri): 112
İtfaiye: 115
Yerel Polis Kuvveti: 113
Yerel Polis Merkezi: 0277271
Acil Doktor Hizmeti: 7733
Eczane Bilgilendirme: 800801185

Türk Büyükelçiligi Telefon ve Adresi

Türkiye Milano Başkonsolosluğu
Adres: Via Larga 19 20122 Milan
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
E-mail: milanobk@tin.it

Turist Bilgilendirme Merkezi

Central Tourist Office APT
Via Marconi 1 (Piazza Duomo köşesinde)
Metro Hat 1 (kırmızı hat) Duomo çıkışında veya Metro Hat 3 (Sarı hat) Duomo çıkışında
Tel: +39 02 72524300
Fax: +39 02 72524350

Notlar

– Yaklaşık uçuş süreniz 3 saat sürecektir.
– Saat Farkı: 1 saattir
– Vize: Schengen vizesi gerekiyor
– Elektrik: Voltaj Türkiye’deki gibi 220V, prizler eskiden biraz farklı olmasına rağmen bugün hemen her otelde bizim kullandığımız Avrupa tipi priz girişlerini görebilirsiniz.
– Milan, zenginlikleri sebebiyle diğer İtalyan şehirlerinden farklıdır. Şehrin bu derece büyümesinde ki yegane sebep belkide sürekli savunulan modernizm akımıdır ve bu sayede şehirde eski ve yeni karışımı detaylara rastlanmaktadır. Bugün şehirde devasa gökdelenleri ve aynı zamanda tarihin en eski ve en ünlü tarihi yapılarını bulabilirsiniz.

Yazar: Erol Biroglu
16 Temmuz 2012