LOS ANGELES HAKKINDA

Amerika’nın belkide en ünlü şehri olmasının sebebi bildiğiniz gibi Hollywood film stüdyolarının burada olmasıdır. Melekler şehri olarakta bahsedilen Los Angeles’da gezerken baktığınız heryerde bir film karesi veya sinema filmlerinden bir bölüm görebilirsiniz. Şehir çoğunlukla LA ismiyle anılır ve bu marka artık neredeyse şehir isminin önüne geçmiş durumda. Şehirde Universal ve diğer birçok film stüdyolarını, Beverly Hills alışveriş bölgesini, yıldızlar caddesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kaçak işçinin fazla olması ve oldukça yoğun Meksika’lı ve Asya’lı nüfusu olmasından dolayı bazen kendinizi Amerika’dan başka bir yerde hissedebilirsiniz. Los Angeles’ın nüfusunun yarısı Amerika dışında doğmuştur ayrıca Meksikalı nüfusu açısından dünyadaki 3. şehirdir. Marketlerde, mağazalarda, restoranlarda çalışanlar genellikle yabancıdır ve ne siz onları nede onlar sizi anlamayacaktır.

İklim

Genellikle ılık ve sıcak bir iklimi vardır. Aşağıdaki tabloda görebileceğiniz gibi sıcaklık çok fazla değişken değildir dolayısıyla kış aylarında bile üstü açık bir araba kiralamanız problem olmayacaktır. Yaz ayları geldiğinde Los Angeles’da kirli bir hava olur, özellikle Santa Monica tarafı deniz tatili için tercih edilebilir. Sonbahar ve kış aylarında hava temiz ve ılıktır, tatil için en uygun zaman olarak düşünüşebilir. Kış aylarında ise rahatlıkla ince montunuzu alarak LA ‘a gidebilirsiniz.

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. Günlük °C 15,1 15,7 16,6 17,9 19,5 21,3 23,6 24,1 23,4 20,9 17,4 14,8 19,2
Ort. Yüksek °C 20,3 20,7 21,4 22,8 23,9 25,9 28,6 29,3 28,6 26,0 22,8 20,0 24,2
Ort. Düşük °C 9,8 10,6 11,7 13,0 15,0 16,7 18,5 18,8 18,2 15,8 12,0 9,5 14,1

ŞEHRE ULAŞIM

Uçak

Los Angeles Uluslararası Havaalanı (IATA: LAX)

Türkiye’den Türk hava Yolları ile Los Angeles’a geldiğinizde ineceğiniz hava alanı LAX ‘dir ve indiğiniz terminal ise Tom Bradley Uluslararası Terminali’dir. Yan yana U şeklinde dizilmiş 8 adet terminalin uç tarafında bulunan uluslarası uçuşların alındığı bu terminale vardığınızda size yanınızda getirdiğiniz para miktarı, beyan edilmesi gereken eşyalarınız gibi varlıkları beyan etmeniz için bir form verilecektir tüm bunlarla ilgili detaylı açıklamalar için detaylı sayfayı tıklayınız.

Araç

Araç kiraladınız ve şehir merkezine veya otelinize gitmek istiyorsanız size GPS cihazı almanızı önemle tavsiye ederiz fakat tabi ki uçaktan iner inmez GPS cihazına sahip olamayabilirsiniz bu durumda an yakın teknoloji marketine kadar yolları biliyor olmanız gereklidir. Burada size haritalar ile “Best Buy” teknoloji marketine kadar ulaşımı tarif edeceğim maalesef GPS cihazımızda ki bayan bize yolları tarif edene kadar yolları, katılımları ve kavşakları ezberlemek zorundayız.

Rent a Car

Araç kiralamak isterseniz terminallerden çıktığınızda göreceğiniz orta yoldaki levhalarda kiralama şirketlerinin levhalarını görebilirsiniz, her araç kiralama firmasının servis otobüsü kendi levhasının altında duracak ve bekleyenleri firmanın merkezine kadar ücretsiz olarak götürecektir. Araç kiralama firmaları hava alanına yaklaşık 5 km mesafede bir alanda her biri kendi tesislerinde hizmet vermektedir. Hava alanı içerisinde araç kiralama otobüslerinin duraklarını incelemek için buraya tıklayınız.

Bazı araç kiralama firmalarını ve internet adreslerini aşağıda bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen Araç Kiralama sayfamızı ziyaret ediniz.

Advantage
Alamo
Avis
Budget
Dollar
Enterprise
Hertz
Fox
Payless
National
Thrifty

Şehirde Ulaşım

Araç

Bildiğiniz gibi Los Angeles trafik yoğunluğu bakımından dünyada bazı diğer şehirler (İstanbul) gibi nam salmıştır. Özellikle işe giriş/çıkış saatlerinde trafikte sıkışmalar oluşabilir fakat genellikle sabah 11 ‘den akşam 5 ‘e kadar trafik açık olacaktır. Los Angeles’da ana yolların sol şeritleri “Carpool Lane” olarak sadece 2 ve üzeri yolcu taşıyan araçlara ayrılmıştır yani eğer araçta iki yolcu iseniz bu şeridi kullanabilirsiniz fakat şeride çift sarı çizgi olmayan yerlerden girmeye ve hız limitlerine dikkat ediniz. Detaylı bilgi için bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Bazı LOS ANGELES ana yollarında, 5 şeritli bir otobanda soldan 2 şerit başka bir yola katılmak üzere ayrılabilir, araç kullanırken buna dikkat etmelisiniz.

Taxi (Cab)

Aşağıda görebileceğiniz gibi taksi ücretleri oldukça karmaşık hesaplanmaktadır. Eğer gideceğiniz noktaya ne kadar taksi ücreti tutacağını öğrenmek isterseniz burayı tıklayarak açılan internet sayfasından bineceğiniz ve ineceğiniz noktaları belirterek aşağı yukarı ücreti bulabilirsiniz.

$2.85 Flag drop (First 1/9th mile).
$0.30 For each additional 1/9th mile ($2.70 per mile).
$0.30 For each 37.0 seconds waiting time and/or traffic delay ($29.19 per hour).
$55.00 Flat fare for trips between Norwalk and LAX
$46.50 Flat fare for trips between LAX and downtown.
$4.00 Surcharge for all trips originating at LAX.
$15.00 Minimum fare for trips originating at LAX (In addition to the $4.00 surcharge)

Metro

Şehrin yeni yapılan metro sistemi oldukça başarılı bir şekilde idare edilmektedir ayrıca oldukça temiz ve güzenli olan metro ile hemen hemen istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu arada metro denince hepsinin yer altında çalıştığını düşünmeyin toplam 8 adet metro hattının bazısı yer üstünde bazısıda yer altında çalışmaktadır.

Genel bir harita olarak LA Metro Map pdf dosyasını inceleyebilirsiniz.

Los Angeles Metro İdaresi resmi internet sitesinden tüm metro hatlarını burayı tıklayarak inceleyebilir ve otelinize uygun istasyonu ayrıca gitmek istediğiniz yerlere yakın istasyonları belirleyebilirsiniz.

Yürüyerek

Los Angeles şehri oldukça geniş bir alana yayılmış olduğu için şehri yürüyerek gezinmek pek mümkün değildir. Örneğin Hollywood Bulvarı’nı bile bir başından diğer başına kadar yürümeniz yaklaşık 1 saat sürebilir fakat gezilebilecek yerlere ulaştığınızda (örneğin Beverly Hills) yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim.

Bisiklet

Şehir genellikle düz bir alana yayıldığı için bisiklet kullanmaya elverişlidir fakat gezilecek yerlerin birbirine oldukça uzak olması sebebiyle şehri tamamen bisiklet ile dolaşmanız mümkün değil. Bununla beraber Los Angeles’da bisiklet kullanımına oldukça büyük kolaylıklar sağlanmaktadır, örneğin bisikletinizi rahatlıkla otobüslerin ön tarafındaki tutucuya yerleştirebilir veya metroya kadar yanınızda götürebilirsiniz ve rahatlıkla gideceğiniz durağa kadar bisikletinizide taşıyabilirsiniz. Bisiklet kullanımım ile ilgili detaylı sayfalara burayıtıklayarak ulaşabilir, şehirde kullanım ile ilgili örnek bir dökümana buradan ulaşabilirsiniz

Şehir Planı ve Bölgeler

Oldukça büyük ve yayılmış bir şehir olan Los Angeles’da hangi bölgeden otel kiralamayacağınıza karar vermek oldukça zordur. Aşağıda kısaca şehrin bazı bölümlerini ve özelliklerini bulabilirsiniz.

Downtown (Şehir Merkezi)

Aslında bu bölgeyi tam olarak şehir merkezi olarak tarif etmek pek mümkün değil çünkü şehrin finans merkezi olan bölümüdür, ayrıca bu bölgede çoğunlukla Meksika’lı nüfusu görürsünüz, sokaklarda satış yapan mağazalar ve büyük gökdelenler aynı bölgede bulunurlar. Çoğunlukla Meksika ürünlerinin satıldığı çok eski bir market olan Grand Central Market, Walt Disney Konser Salonu, Los Angeles Polis Merkezi (LAPD) ve City Hall gibi bazı idari binalar bu bölgede bulunur.

Hollywood

Toplu taşıma araçlarının daha aktif kullanılabildiği aynı zamanda şehrin en fazla otel sayısına sahip bölgesidir. Bu oteller genellikle orta seviye otellerdir ve şehir hayatıda ortalama bir seviyede yaşanmaktadır. Şöhretler Yolu ve Universal Stüdyolarının da bulunduğu bölge gece hayatı sevenler için ideal olabilir çünkü Kodak Theatre ve civarı geceleri görsel bir ısık şöleni ve gece hayatı sunmaktadır.

West Hollywood

Ulaşım kolaylıkları açısından daha zayıf olan bölgede oldukça güzel oteller bulunmaktadır. Beverly Hills ile Hollywood bölgelerinin arasında kalan Batı Hollywood’da, bir tarafın kaliteli yaşamı ile diğer tarafın orta seviye hayat tarzını karışık olarak gözlemlemek mümkün. Oldukça güzel otellerin olduğu bölgede bulunan Santa Monica ve Sunset Bulvarları bölgenin en yoğun caddeleridir.

Beverly Hills

Ünlü Beverly Hills malikanelerinin olduğu bölgedir. Aileler için daha ideal olan bölge sakin bir gezi arayanlar için idealdir. Oldukça lüks malikanelerin olduğu mahallelerin hemen güneyinde ünlü alışveriş mekanları ve caddeleri bulunmaktadır. Toplu taşımanın otobüs ile sağlandığı bölge Santa Monica’ya daha yakın olması açısından da değerlendirilebilir. Mağazaların ve kafelerin hemen hemen hepsi saat 10 gibi kapandığından bu bölgede gece hayatı neredeyse yoktur.
Beverly Hills bölgesinin batı tarafı bir çok bölgeye yakın olması, uygun fiyatlı otel ve yeme-içme mekanları, ayrıca yürüyüşe müsait caddeleri açısından tavsiye edilebilecek bir alandır.

Gezilebilecek Yerler

Beverly Hills

Burayı gezmeden Los Angeles ‘ı gezdim diyemezsiniz çünkü genel itibariyle şehir genelinden çok farklıdır gerek Rodeo Drive ‘ın olduğu alışveriş caddeleri ve gerekse hemen bulvarın karşı tarafındaki ünlü insanların oturduğu yerleşim alanları ile Beverly Hills görülmeye değerdir. Alışveris caddeleri olan Two Rodeo, Rodeo Drive ve diğer caddeleri ile tam bir alışveriş bölgesidir. Bir çok ünlü markayı bir arada bulabileceğiniz bu alanda fiyatlar haliyle yüksek.

Hollywood Boulevard

Kaldırım üzerine yerleştirilmiş ve her birinin üzerinde dünyaca ünlü insanların isimlerinin yazılı olduğu yıldızların yerleştirildiği bulvardır. Açıkcası sadece turistlere ayrılmış bir gezi alanı olduğunu zannetmeyin, üzerinde dükkanların olduğu bir caddedir, sadece ışıkların bol olduğu Kodak Theatre, Hard Rock Cafe ve Mann’s Chinese Theatre tarafını gezmeniz yeterli olacaktır zira yıldızlar bulvarın diğer başına kadar gitmektedir fakat gezi kalitesi düşecektir. 3500 kişilik Kodak Theatre her yıl Academy Awards ve Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Santa Monica

Aslında farklı bir şehir olan Santa Monica deniz güzellikleri, uzun plajları ve sörfçüleri ile tüm Los Angeles misafirlerini kendine çekmektedir. Araba ile yaklaşık 30-45 dakikalık bir yolcuktan sonra ulaşabileceğiniz bu küçük şehirde denize girebilir ve dinlenmek için 1-2 gün harcayabilirsiniz. Şehre Los Angeles’dan ulaşıyorsanız yolun denize vardığı noktada kurulmuş olan ve üzerinde küçük bir luna park bile bulunan tahtadan devasa iskelede oldukça eğlenceli dakikalar geçirebilir veya bisiklet kiralayarak sahil boyunca rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca bu iskele ünlü “Route 66” yolunun bittiği noktadır. Santa Monica hakkında detaylı bilgileri buradan edinebilirsiniz.

Little Tokyo

Şehir merkezinde bulunan Little Tokyo çok küçük bir alanda bulunan ve Japonlara ait dükkanların bulunduğu bölgedir. Turistik rehberlerde geçmesine rağmen beklediğinizden küçük gelebilir, diğerlerine göre daha modern olan ve gezilebilecek bir sokak vardır. Asya tarzı alışveriş yapmak isteyenler veya değişik bir kültürü gözlemlemek için gezilebilir.

Eğlence ve Etkinlikler

Universal Studios

Dünyanın en büyük film stüdyosu olan Universal, bir kısmı ziyaretçiler için planlanmış alanlardan diğer tarafıda güncel sinema filmlerinin ve dizi filmlerin çekim ve montaj işlemlerinin yapıldığı setler ve platformlardan oluşmaktadır. Ziyaretçilere ayrılmış olan büyük gezi parkı size çekimlerin yapıldığı platoları gezme imkanı da sunmaktadır. Stüdyonun özellikle çocuklar için hazırlanmış olduğunu düşünebilirsiniz fakat aslında her yaştan ziyaretçinin eğlenmesi için büyük titizlikle planlanmıştır. Hollywood Fwy ‘den “Universal Studios” tabelasını takip ederek Çıkış 11B yol ayrımından bağlandığınızda kendinizi otopark girişinde bulacaksınız, $15 otopark ücretini ödedikten sonra stüdyolar alanına kadar çok güzel hazırlanmış bir yoldan ve çeşitli mağaza ve eğlence alanlarının arasından geçtiktan sonra stüdyoların girişi kapısında olacaksınız.

Universal hakkında hazırlanmış detaylı anlatım sayfası için tıklayınız.

J. Paul Getty Museum

Van Gogh, Cezanne ve Monet’inde bazı tablolarının olduğu Santa Monica dağlarının başlangıcına kurulmuş özenli bahçelerin içinde bir müzedir. Bulunduğu tepeden Los Angeles ve Pasifik Okyanusunuda görebilirsiniz. Park ücreti $15 fakat giriş ücretsiz.

Los Angeles County Museum of Art

Altı farklı kültüre ayrılmış ayrı bölümlerden oluşan müze başlı başına bir tam gününüzü harcayabileceğiniz büyüklükte bir güzel sanatlar müzesidir. Bunun yanı sıra ayrı bir bölümde geçici sergiler düzenlenmektedir. Gideceğiniz tarihlerdeki sergiyi önceden incelemenizde fayda var.
İnternet sitesi için burayı ziyaret ediniz.
Iphone kullanıcıları, müze bilgilendirme programı sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ

Los Angeles tam bir outlet alışveriş merkezi cennetidir. Oldukça büyük bir şehir olmasından dolayı toplam 13 adet outlet merkezi şehrin farklı bölgelerinde uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Aşağıda büyüklüklerine göre bunlardan bazılarını bulabilirsiniz.

Citadel Outlets

Şehre en yakın hatta şehrin içindeki tek outlet olan Citadel, şehir merkezine 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Açık havada mağazaları gezebileceğiniz bu alışveriş merkezinde sürekli %70 ‘e varan indirim bulabilirsiniz. Tüm mağazaları gezmek isterseniz bir tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Mağazaların diziliş haritası için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 100 Citadel Drive, Suite 480 Los Angeles, CA 90040 Tel: (323) 888-1724

Premium Outlets ve The Mills Outlets zincirlerinin sahibi olan firma aynıdır.
Amerika’nın büyük emlakçılarından ve outlet merkezi işletmecilerinden biri olan Simon Property Group’un Amerika’da 100’e yakın, aynı zamanda Avrupa’da 13 farklı ülkede Joint Venture girişimcilik ile toplam 260’a yakın alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Camarillo Premium Outlets

Amerika genelinde Premium Outlets tarafından oldukça başarılı bir şekilde işleten 72 adet outlet alışveriş merkezinden biri olan Camarillo, şehre araba ile 45-60 dakika mesafede Camarillo hava alanının hemen yanında bulunmaktadır. Açık havada gezeceğiniz merkezde mağazaların diziliş haritası için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 740 E. Ventura Boulevard Camarillo, CA 93010 Tel:(805) 445-8520

Ontario Mills Outlet

Şehir merkezine 50 dakikalık mesafede olan Ontario Mills, şehrin doğu tarafında ve Ontario hava alanının hemen yanında bulunmaktadır. Ontario Mills Outlet, Amerika’da 16 farklı noktada outletleri bulunan The Mills Outlets zincirine bağlıdır. Mağazaları kapalı bir ortamda gezebileceğiniz Ontario Mills’da diğer outletlerde bulamayacağınız markalar olabilir. Mağazaların diziliş haritası için burayı, outlet alışveriş merkezinin internet sitesi için burayı tıklayınız.
Adres: 1 Mills Circle Ontario, CA 91764 Tel:(909) 484-8301

Aşağıdaki haritada Los Angeles’daki tüm outlet merkezlerini görebileceksiniz. Yukarıdaki gibi ayrıca yazılmayan outletler ise şunlardır;
Desert Hills Premium OutletsCabazon OutletsCarlsbad Premium OutletsLake Elsinore Outlets.

Alışveriş Caddeleri

Rodeo Drive

Alışveriş sevenler için modernize edilmiş Rodeo Drive caddesi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir caddedir. Burada bulunduğunuzda Los Angeles’da olduğunuzu hissedeceksiniz. Bir çok markanın en güzel mağazalarının olduğu cadde tüm markaları bir arada bulabileceğiniz ender bölgelerden biridir. Tüm büyük ve lüks ürünler satan mağazaların girişinde size kapıyı açacak takım elbiseli görevliler ve içeride satış konusunda uzman çalışanlar alışverişleriniz sırasında size yardımcı olacaktır. Santa Monica Bulvarı Rodeo Drive caddesini malikaneler ve alışveriş mağazaları olmak üzere ikiye ayırmaktadır eğer harita veya GPS ile buraya ulaştıysanız güneye doğru devam etmeli veya aşağıdaki haritayı kullanmalısınız. Rodeo Drive caddesinin hemen bitişiğinde Avrupa tarzı ile dizayn edilmiş ve en kaliteli markaların bulunduğu Two Rodeo Drive Sokağı ise lüks tüketim meraklılarına hitap ediyor.

Melrose Avenue

Rodeo Drive caddesi kadar lüks olmasa da aradığınızı bulamadıysanız yada ev eşyaları veya kişisel çalışmaların sergilendiği mağazalar arıyorsanız Melrose Avenue’yu gezmenizi tavsiye ederim. Caddenin Santa Monica Bulvarı ile kesiştiği noktadan başlamanızı ve araba ile gezmenizi tavsiye ederim zira cadde oldukça geniş ve uzun.

Broadway Avenue

Şehir merkezindeki Broadway caddesi şehrin farklı bir yüzünü görmek isteyenler için gezilebilir. Şehrin bu bölgesinde oldukça fazla olan latin nüfusu kendisini epeyce hissettirmektedir. Broadway ile 6. Caddenin kesiştiği kısımda daha yoğun hissedilen; Meksika ürünlerini, DVD kiralamacılarını, mağazalardan dışarı çıkmış kibar olmayan satıcıları ve ürünlerini görebileceğiniz bölgede ki latin rüzgarı sizi bir anda Mexico City’ye götürebilir.

iLETİŞİM

Acil telefonları

Ülke genelinde acil durum telefon numarası 911 ‘dir.

Türk Büyükelçiligi Telefon ve Adresi

Los Angeles Konsolosluğu;
Turkish Consulate General
4801 Wilshire Blvd. Suit 310
Los Angeles, CA 90010

Telefon: +323-937-0118 (5 hat)
Fax: +213-932-0061
E-mail: turkcgla@pacbell.net
Web Sitesi: www.turkiye.net/lacg

Kişisel Başvuru Saatleri: 9:30-12:00;
Telefon ile Başvuru Saatleri: 8:30-16:00

Turist Bilgilendirme Merkezleri

Downtown 
685 S Figueroa St
(at W 7th St; Metro: 7th St/Metro Center)
☎ +1 213 689-8822

Hollywood
6801 Hollywood Blvd
(in the Hollywood and Highland Center; Metro: Hollywood/Highland)
☎ +1 323 467-6412

Genel Bilgiler

Posta ZIP Kodları

90001–90068, 90070–90084, 90086–90089, 90091, 90093–90097, 90099, 90101–90103, 90174, 90185, 90189, 90291-90293, 91040–91043, 91303–91308, 91342–91349, 91352–91353, 91356–91357, 91364–91367, 91401–91499, 91601–91609

Telefon Alan Kodları

213, 310/424, 323, 661, 747/818

Notlar

Restoranlarda hesabın ödenme tarzı farklı olabilir fakat genellikle yemeğinizi yedikten sonra hesabı istediğinizde garson size adisyon fişini verir ve siz bu fişle girişteki kasiyere ödeme yaparsınız fakat garsonun bahşişini masanıza bırakırsınız veya kasiyerin yanında görebileceğiniz TIP BOX’a atarsınız. Restoranlarda ve taksilerde %15 bahşiş normal sayılır.

Yazar: Erol Biroglu
7 Ekim 2012