FLORANSA HAKKINDA

İtalyan Rönesansın doğduğu yer olan Floransa, şehir mimarisi, tarihi binaları, galerileri ve müzeleri ile turistler için vazgeçilmez bir duraktır. Akşamları loş ve dar sokakları sizi bazen ürkütebilecek fakat yine de burada olmak isteyeceksiniz çünkü bu tarihi şehir ve tarihi varlıkları sizi tarihin eski sayfalarıda götürebilecek yegane eserlere sahiptir. Ayrıca cana yakın davranışlarıyla İtalyanlar size her konuda yardımcı olacaktır. Belkide neredeyse tüm tarihi varlıklarıyla dimdik ayakta duran Floransa’da; Arno Nehri üzerinde ve 14. yüzyılda yapılmış olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), 45 metre genişlikte kubbesiyle Santa Maria del Fiore, hemen yanında 414 basamaklı Giotto’s Tower, Michelangelo’nun mermerden yaptığı ünlü Davud Heykeli, içerisinde Botticelli, Michelangelo ve Da Vinci’nin de eserlerinin bulunduğu Uffizi Galerisi ve daha onlarca tarihi eseri görebileceksiniz.

İklim

Floransa Mart ayında soğuk olabilir fakat şehir diğer aylara göre daha rahat gezilebilir olacaktır, tabi ki kışlık ceketlerinizi almayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Nisan ayında yağmurlu olacak, Mayıs ayında ise sıcaklar kendini göstermeye başlayacaktır, bu aylarda şehir oldukça fazla yağmur almaktadır.
Etrafı tepelerle çevrili olan şehirde Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık büyük ihtimalle 30C civarında olur, yine bu aylarda nem oranı oldukça yüksektir. Özellikle Arno nehri civarında sürekli terlediğinizi ve nem oranının yüksekliğinden dolayı parladığınızı göreceksiniz, yanınızda şapka ve güneş kremi bulundurmaya ayrıca sık sık kafelerde dinlenme molası vermeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca şehrin, Haziran ayından Eylül ayının sonuna kadar yoğun turist sezonunu geçirdiğini, müze ve tarihi binaların girişlerinde uzun kuyruklar olacağını, otel fiyatlarının da yüksek olabileceğini unutmamalısınız.
Ağustos ayı bildiğiniz gibi bütün İtalya için tatil ayıdır bu ay içinde şehir nispeten boş olabilir, bazı lokanta vb. gibi yerler kapalı olabilir.Sonbahar ayları ziyaret için sıcaklık ve kalabalıktan kaçış açısından daha uygun olabilir, sıcaklık 20C civarında seyredecektir.
Kış aylarında gitmeyi düşünüyorsanız kalın ceketleriniz ve eldivenleriniz, genellikle sıcaklık 0C ‘nin altına düşmediği için, yeterli olacaktır.

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. Günlük °C 5,8 7,4 10,0 13,3 17,4 21,0 24,2 23,8 20,4 15,6 10,2 6,4 14,6
Ort. Yüksek °C 10,1 12,0 15,0 18,8 23,4 27,3 31,1 30,6 26,6 21,1 14,9 10,4 20,1
Ort. Düşük °C 1,4 2,8 4,9 7,7 11,3 14,7 17,2 17,0 14,2 10,0 5,5 2,4 9,1

ŞEHRE ULAŞIM

UÇAK

Şehir Merkezine Transfer:

Şehir Merkezine Transfer

  • Otobüs
    Amerigo Vespucci Hava Alanı’ndan VolaInBus (Fly in Bus) otobüsleri €4,50 karşılığında sizi şehir merkezine (Santa Maria Novella) ulaştırabilir, bu otobüsleri hava alanından çıktığınızda sağ tarafta bulabilirsiniz. Otobüs saatleri hakkında detaylı bilgiyi buradanalabilirsiniz. Hava alanı haritası için ise burayı tıklayınız.
  • Taxi
    Amerigo Vespucci hava alanından şehir merkezine (Santa Maria Novella) transfer trafik sıkışıklığına bağlı olmakla beraber 15 dakika (4 km) sürecek ve ücreti €25 civarında olacaktır.
  • Tren
    Merkez tren istasyonu ve aynı zamanda şehir merkezi olarak kabul edilen yer Santa Maria Novella İstasyonu’dur. Turistik bölgelere oldukça yakın olan bu istasyonda indikten sonra otelinize yürüyerek gitmeniz oldukça kolay olacaktır. Tren istasyonu ve seferleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İstasyonun diğer bazı İtalya şehirlerine olan mesafeleri şunlardır; Lucca (65 km), Siena (68 km), Pisa (86 km).

GEZİNME, ŞEHİRDE ULAŞIM

Turistik atraksiyonların oldukça yakın olması ve yine bu bölgelerin trafiğe kapalı olmasından dolayı şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim.

OTEL VE KONAKLAMA

Floransa’da yaklaşık 35.000 civarında otel bulunmaktadır. Nisan ayı ile Ekim ayı arasında yoğun olmak üzere her yıl yaklaşık 10 milyon turist şehri ziyaret eder.

GEZİ VE EĞLENCELER

Gelelim bu güzel ve tarihi şehrin gezilebilecek yerlerine. Floransa dünyada güzel sanatların belkide en çok kullanıldığı şehir olabilir. Yaz ayları gibi yoğun turistik dönemlerde bazı müze girişlerinde uzun kuyruklar oluşabilir bundan kaçınmak için önceden rezervasyon yapmaya dikkat ediniz.

The Duomo di Firenze (The Cathedral of Florence)

1296 yılında yapımına başlanan katedral bugün Floransa’nın sembolü haline gelmiştir. Resmi adı “Cattedrale Santa Maria del Fiore” olarak geçmektedir. İtalyanca katedral “Duomo” demektir ve İtalya’da şehrin en büyük katedraline kısaca Duomo denilmektedir. 5. yüzyılda yapılan ve başlangıçta ismi Santa Reparata olan kilise Arnolfo di Cambio tarafından 1294 yılında katedrale çevrilmiştir daha sonra Francesco Talenti tarafından genişletilen binanın meşhur kubbesi ise dönemin en ünlü mimarı olan Filippo Brunelleschi tarafından dizayn ve inşa (1420-1436) edilmiştir. Kubbenin üzerindeki fener ise sonradan Michelozzi Michelozzo tarafından yerleştirilmiştir. Katedralin yan tarafında kalan 85 mt yükseklikteki çan kulesi ise Giotto di Bondone tarafından tasarlanmış (1334) ve 1359 yılında tamamlanmıştır, resmi ismi “Campanile di Giotto” olan bağımsız kulede yedi adet çan bulunmaktadır. Katedralin hemen karşısında bulunan sekizgen şeklindeki vaftizhane (Battistero di San Giovanni) şehrin en eski binasıdır ve 1059 ile 1128 yılları arasında yapılmıştır. 1401 yılında duyurulan yarışma ile vaftizhanenin ünlü kapısı olan “the Gates of Paradise” belirlenmiş ve yerleştirilmiştir. Tüm bu üç bağımsız bina UNESCO Dünya Mirasları Projesi kapsamında korunmaktadır.

Galleria degli Uffizi (Uffizi Gallery)

Yapımına başlandığı dönemin en zengin ailesi olan Medici ailesi tarafından 1560 yılında inşaatına başlanan ve başlarda idari ofis olarak kullanılan galeri sanat eserleri ile doludur ve hatta bazı eserler sığamadığı için diğer müzelere transfer edilmiştir. “Uffizi” kelimesi İtalyanca “Ofisler” manasına gelmektedir. U şeklinde olan müze 13. yüzyıl eserlerinden başlayarak 17. yüzyıla doğru gezilmektedir ve tamamını gezmeniz 3 saat ile 8 saat arası sürebilir. Mart ayından Temmuz ayına sırada bekleme süreniz 3 ile 6 saat arası değişebilir. Müze hakkında detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

Palazzo Vecchio (Old Palace)

Uffizi Galerisi’nin hemen yanında, 1298 yılında yapımına başlanmış ve uzun yıllar dönemin yönetim merkez binası olarak kullanılmışdır. Bu sarayın diğer bir adı Signoria Sarayı ve hemen önündeki meydan da Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) olarak bilinir. Sarayın bu meydana bakan ön kapısının (Karşıdan baktığımızda) sol tarafında Michelangelo’nun ünlü “Davud” heykelinin (1501) bir kopyası (orjinali Accademia Gallery in Florence’de bulunmaktadır), sağ tarafında ise Donatello’nun “Yudit ve Holofernes” heykeli (1456) bulunmaktadır. Sarayın içerisinde dönemin yönetim kademesindeki 500 üyesinin önemli kararlarını aldığı Beşyüzler Salonu (Salone dei Cinquecento) görülmeye değer.Saray hakkında detaylı bilgiler için burayı tıklayınız.

Piazza della Signoria (Signoria Square)

13. yüzyıldan bu yana Floransa için oldukça önemli bir meydandır. Palazzo Vecchio ‘nun hemen önündeki meydana 1504 yılında Michelangelo’nun “David” heykeli, 1533 yılında Baccio Bandinelli’nin “Hercules” heykeli, 1575 yılında ise Bartolommeo Ammannati ‘nin “Neptune” heykeli ve çeşmesi eklenmiştir. David heykelinin orjinali 1873 yılında kopyası ile değiştirilmiştir, orjinalini Galleria dell’Accademia’da ziyaret edebilirsiniz. Meydanın Uffizi Galerisi tarafında üstü kapalı bir açık hava müzesi görünümünde olan ve ismi “Loggia dei Lanzi” olan alanda 14. yüzyıldan birçok heykeli görebilirsiniz.

Ponte Vecchio (Old bridge)

İsminin Türkçe karşılığı “Eski Köprü” olan bu tarihi bina aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda şehirde Almanların bombalamalarından kurtulabilen tek köprüdür. 996 yılında ki kayıtlarda köprüden bahsedilmektedir daha sonra sel akıntıları ile bir çok kez yıkılan köprü son olarak 1345 yılında bu haliyle yeniden yapılmıştır. 1565 yılında Cosimo I de’ Medici’nin isteğiyle Giorgio Vasari tarafından köprüdeki dükkanların üzerine halktan ayrı bir şekilde köprüyü karşıdan karşıya geçebilecek bir koridor ve bir bağlantısı ise Uffizi Galerisi ve Palazzo Vecchio arasına yapılmıştır. Bugün köprü üzerinde altın ve mücevher satıcıları ve sokak sanatçıları bulunmaktadır.

ALIŞVERİŞ

Floransa’da küçük mağazalar genellikle sabah 09:00’dan öğlen 13:00’e kadar açık kaldıktan sonra 15:30’a kadar siesta için kapalıdır. Saat 15:30’da tekrar açılan mağazalar 19:00-20:00 civarına kadar açık kalacaktır. Bu saatten bırakın alışveriş yapmayı su almak için bile bir tane açık market bulamazsınız. Cumartesi günleri genellikle 17:00 gibi kapanan dükkanlar Pazar günleri açık değildir. Perşembe akşamları istisna olarak bazı mağazalar geç kapanabilir.
Şehirde oldukça fazla miktarda yabancı uyruklu kaçak çanta satıcısı bulunmaktadır, aynı zamanda bu satıcıların bazıları dikkat edilmesi gereken kişiler olabilir.

The Mall

Şehir merkezinin güneyinde ve 35 dakika (38 km) uzaklıkta olan, yaklaşık 25 markanın bulunduğu alışveriş merkezi çok büyük olmasada barındırdığı markaların büyüklüğü düşünülünce kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. The Mall outlet merkezinde; Armani, Burberry, Gucci, Valentino, Ungaro, Sergio Rossi, Fendi, Hugo Boss, Salvatore Ferragamo, Yves Saint Laurent ve daha bir çok tanınmış markanın ürünlerini oldukça indirimli fiyatlara bulabileceksiniz.
Outlet merkezine otobüs ile gitmek için otobüs istasyonun yakınındaki Sita (Mavi) otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüslerin levhalarında “The Mall” veya “Leccio” yazılarını göreceksiniz ayrıca tek yön ücreti €5,00. Otobüslerin hareket saatleri için bu sayfayı ziyaret ediniz.
Tren ile gitmeyi tercih ederseniz Maria Santa Novella istasyonundan kalkan Rignano trenlerine gidebilir ve son duraktan sonra taksi ile (€10) alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz.
Alışveriş merkezinin kendi servislerini kullanmak isterseniz aşağıdaki telefon numaralarından rezervasyon yapmalısınız.
Tel (+39) 055 8657775 Email info@themall.it
Alışveriş zevkleri bu markalar üzerine olanların daha rahat olabilmeleri için outlet civarında oteller bulunmaktadır. Detaylı bilgiyi The Mallinternet sitesinden edinebilirsiniz.
Adres: Via Europa 8 50066 Leccio, Reggello, Firenze Tel: (+39) 055 865-7775

Barberino Designer Outlet

Şehir merkezinin kuzeyinde ve Barberino bölgesinde olan outlet merkezi araç ile yaklaşık 30 dakika (26km) uzaklıktadır. The Mall’a göre daha büyük olan alışveriş merkezinde 100’e yakın mağaza bulunmaktadır. Piquadro, Rifle, Calvin Klein, Guess, Timberland, Lacoste, Dolce&Gabbana, Prada, Diesel ve Bialetti gibi markaları bulabileceğiniz merkeze otobüs ulaşmak için kendi servislerini kullanabilirsiniz. Maria Santa Novella istasyonunun hemen önünden sabah saat 10:00 ‘da hareket eden otobüsler, geriye dönmek için sat 18:00 ‘da hareket ediyor, bilet ücreti ise €15,00. Detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Prada Outlet

Foransa’dan 50 dakika uzaklıkta olan Prada Outlet merkezinde kendi ürünlerinin yanında Miu Miu, Helmut Lang gibi markalarda bulunmaktadır.
Tel: 055 978-9481

Alışveriş Caddeleri

Şehirde gezerken mutlaka önemli caddelerinden geçeceksiniz fakat yinede yazmak gerekirse; Via de’ Cerretani, Via del Corso, Via Roma, Via Calimala gibi caddeler pek çok markanın bulunduğu caddelerdir.

Mercato Di San Lorenzo (San Lorenzo Market)

Esasen açık hava pazarı olan ve aynı bölgede bir çok sokaktan oluşan bu semt pazarı görünümündeki market bir çok mağazayı bir arada bulabilmenize olanak tanıyor. Turistik eşya, çanta, ayakkabı, kıyafet gibi satın alınabilecek herşeyi bir arada bulabileceğiniz bu sokakta aynı zamanda şehrin büyük deri ürün satıcılarınıda bulabilirsiniz.

Eski ve Tarihi Yerler

Mercato Centrale

Şehir merkezindeki bu eski market binasında ağırlıklı mutfak ürünleri üzerine satın alınabilecek hemen herşeyi bulabilirsiniz. Balık, meyve, sebze, et ürünleri, baharatlar, zeytinyağları ve benzerleri gibi İtalya’ya özgü tüm ürünleri bulabileceğiniz markette aynı zamanda çok lezzetli makarna ve pizzada yiyebilirsiniz. Markette aynı zamanda deri ürünleri ve kıyafetlerde satılıyor.

Ponte Vecchio

Değişik tasarımlarda altın, gümüş ve pırlanta alışverişi yapmak istiyorsanız gitmeniz gereken yer burasıdır. Eski köprü üzerindeki mağazalar yüzyıllardır bu işi yapmakta, ürünleri ve tasarımları ise gerçekten çok güzel fakat fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu söylemeliyim. Şehrin büyüsüne kapılıp yüksek fiyatlar vermemeye dikkat etmelisiniz.