Barselona’yı diğer tanınmış Avrupa şehirlerinden ayıran özelliği etnik kimliğidir diyebilirim. Esasen Barselona, Katalonya özerk bölgesinin başkentidir ve sanılanın aksine şehirde %35 oranlarında Katalanca konuşulmaktadır. Bildiğiniz gibi İspanya toprakları içerisinde birden çok farklı etnik kimlik yaşamaktadır ve Katalanlar ise bunlardan biridir ve kendi kimliklerine okullarında eğitimi buna uygun olarak düzenlemeye kadar korumaktadırlar ayrıca bu bölgede yerleşimlerin başlaması İspanya tarihinden daha eskilere dayanmaktadır. Uzun yıllar boyunca bağımsızlık isteyen Katalanlar nihayetinde 2017 yılında bağımsızlık referandumu yapıp tek taraflı bağımsızlık ilan etmelerine rağmen bu istekleri İspanya nezdinde kabul görmemiştir. Dünyanın onaltıncı ve Avrupa’nın ise Paris, Londra ve Roma’dan sonra dördüncü en çok turist alan şehridir. Barselona Akdeniz’in en işlek limanına sahip bir deniz şehridir dolayısıyla eğer deniz ürünleri seviyorsanız farklı tatlar almak için en uygun yerdir diyebilirim. Elbette Barselona deyince aklımıza belki en başta gelense ünlü mimar Gaudi’nin akıl almaz eserleridir. Her ne kadar bazılarının bitişiğine modern apartmanlar yapılmış olsa da detaylar sizi hayran bırakacaktır. Şehirde kaldığınız süre içinde bir flamenko ve klasik gitar gösterisine gitmenizi özellikle tavsiye ederim. Ayrıca barselona tam bir alışveriş cennetidir, özellikle indirim dönemlerinde giderseniz (dikkat!) tüm kredi kartlarınızı boşaltabilirsiniz.

İklim

Yılın en soğuk kış aylarında bile sıcaklıkları genellikle 10C civarında olan Barselona’da yaz ayları ise 25C-30C arasında seyretmektedir. Genellikle sıcaklıklar büyük farklılıklar göstermez ve bu yüzden turistik açıdan ziyaret edilmesi oldukça elverişli bir şehirdir. Aşağıdaki tabloda yıl içindeki sıcaklık değişimlerini inceleyebilirsiniz,

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. Günlük °C 8,9 10,0 11,3 13,1 16,3 20,0 23,1 23,7 21,1 17,1 12,6 10,0 15,6
Ort. Yüksek °C 13,4 14,6 15,9 17,6 20,5 24,2 27,5 28,0 25,5 21,5 17,0 14,3 20,0
Ort. Düşük °C 4,4 5,3 6,7 8,5 12,0 15,7 18,6 19,3 16,7 12,6 8,1 5,7 11,1

ŞEHRE ULAŞIM

UÇAK

Barcelona Uluslararası Havalimanı (IATA: BCN) Türk Hava Yolları’nın da sefer düzenlediği hava alanı 2 terminale sahiptir ve Türk Hava Yolları 2009 yılında yapımı tamamlanan Terminal 1’e inmektedir. THY’nin Barselona hava limanındaki iletişim bilgilerine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Her iki terminal arasında ulaşımı sağlamak üzere beş dakikada bir otobüs seferleri düzenlenmektedir. Terminal 1’de ücretli bagaj bırakma dolapları mevcuttur ve ücreti günlük €4,60.
Tax-Free Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden çıkışınız bu hava alanından ise alışverişlerinizde ödediğiniz vergileri Tax-Free noktasından geri alabilirsiniz. Check-In yapmadan önce buraya faturaları ile birlikte gitmenizi tavsiye ederim çünkü görevliler genellikler aldığınız ürünleri görmek istiyorlar. Kapanış saati 22:00.

Şehir Merkezine Transfer

Hava alanı ile şehir merkezi arası 14 km civarındadır. Genel olarak ve bu sitede şehir merkezi olarak Plaça de Catalunya kabul edilmektedir.

Otobüs

Aerobus otobüsleri tek yön €5.30 ve gidiş dönüş (9 gün geçerli) €9,15 karşılığında sizi şehir merkezine taşıyabilir. Biletinizi otobüse bindiğinizde veya sırada beklerken otomatik makinelerden satın alabilirsiniz. Terminal 1’den her 10 dakikada bir sefer düzenlenmektedir ve yaklaşık 40 dakika içinde sizi şehir merkezine ulaştıracaktır. Her Aerobus otobüsleri hakkında detaylar ve zaman çizelgesi için burayıtıklayınız. Ayrıca eğer uçağınız geç saatte Barselona’ya vardıysa gece otobüsü olan Nitbus17 otobüsleri için burayı ve otobüs saatleri içinburayı ziyaret ediniz.

Tren

Renfe tarafından işletilen tren seferleri için hava alanındaki tek durak ilk yapılan terminal olan ikinci terminalin hemen karşısındadır. Terminal 1’den her 10 dakikada bir karşılıklı otobüsler seferleri düzenlense de pek elverişli bir ulaşım çözümü olmayabilir. Tek yönde ücret €3,15 ve ortalama yolculuk süresi 40 dakika. Bu arada R2 trenlerinin son kalkış saati 23:40.

Taxi

Eğer seyahatinizi grup olarak yapıyorsanız veya çok bavulunuz var ise sizin için en uygun ulaşım yolu taksidir. Hava alanı vergisi ve bagaj ücreti dahil şehir merkezine kadar taksi ücreti yaklaşık €30 (Ocak.2012) civarında tutacaktır. Genellikle taksi sürücüleri İngilizce bilmeyecektir bu yüzden gideceğiniz adresi önceden kağıda çıkış almanızı tavsiye ederim ayrıca taksiye binmeden ortalama ne kadar tutacağını sormanız veya anlaşmanız ayrıca bindiğinizde sürücünün taksimetreyi çalıştırdığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Güncel taksi tarifesi için burayı tıklayınız.

GEZİNME, ŞEHİRDE ULAŞIM NASIL OLUR ?

Taxi

Güncel taksi tarifesi için burayı tıklayınız.

Metro

Şehir oldukça gelişmiş bir metro sistemine sahiptir bu yüzden bazen metro hatları arasında geçiş yaparken uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Barselona metro sistemi hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Şehir Kartı ile Toplu Ulaşım

Metro sistemi gelişmiş olduğu kadar yolculara sunduğu olanaklar da bir o kadar gelişmiştir, şehirde kalma sürenize veya metroyu kullanma sıklığınıza göre bilet seçimlerinizi yapabilirsiniz. TMB tarafından işletilen toplu ulaşım sistemi bilet tariflerini incelemek için burayı tıklayınız.

Yürüyerek

Şehrin en ünlü caddesi olan La Ramblas’ı sahilden Catalunya Meydanı’na kadar yürümenizi tavsiye ederim.

Bisiklet

Şehir düz bir zemin üzerine kurulduğu için rahatlıkla biziklet veya motosiklet kiralayarak şehri gezebilirsiniz.

GEZİLEBİLECEK YERLER

Templo Expiatorio de la Sagrada Familia

Barselona denince akla gelen Antoni Gaudi’nin eseri aslında 1877 yılında Francisco de Paula del Villar tarafından planlanmış ve 1882 yılında yapımına başlanmıştır bundan bir yıl sonra Gaudi görevi Villar’dan devralarak katedrali yeniden tasarlamıştır. Orjinal planlara sadık kalmayarak modern gotik tarzda ilerleyen Gaudi çalışma hayatını da bu projeye adamıştır. Bugün UNESCO Dünya Mirasları listesinde olan katedralin büyük kulelerinden sadece bir tanesi tamamlandığında Gaudi (1926) bir tramvayın altında kalarak bitmiş halini de görememiştir. Aslında katedral halen tamamlanamamış çünkü Gaudi’nin planları halen çözülebilmiş değil örneğin büyük kulelerin içeriden görünümü bir ağacı andırmakta. Yapımına başlandığı yıldan bu güne kadar halkın yardımlarıyla bitirilmeye çalışılan katedral artık halk arasında ‘Bitmeyen Katedral” olarak anılmaktadır. Katedrale giriş öğleden sonra oldukça kalabalık olabiliyor bu muazzam eserin içine girmeden geri dönmek istemiyorsanız sabahtan gitmenizi tavsiye ederim. Giriş ücreti €12,50 ve kule asansörleri €2,50, masraflar arttı derseniz asansör yerine sarmal merdivenlerde kullanılabiliyor.

Parc Güell

Dönemin zenginlerinden Eusebi Guell’in yatırım desteği ve Antoni Gaudi’nin mimarlık projeleri ile başlarda ticari bir yatırım olarak başlayan projenin amacı 60 villa içeren bir park yapmak ve bunu zenginlere satmaktır. fakat 14 yıllık çalışma sonucunda sadece 2 villa yapılmıştır ve Eusebi Guell, Gaudi’yi bunlardan birini satın almak için ikna etmiştir. Gaudi’nin satın aldığı villayı kendisinin mi yoksa Ramon Berenguer isimli bir mimarın mı planladığı farklı kaynaklarda değişik yazılmakla beraber Hansel ve Gretel hikayesinden esinlenerek planlandığını ve gerçekten çok farklı ve güzel olduğunu söyleyebilirim. Park daha sonraları Güell’den satın alınmış ve halkın ziyaretine açılmıştır. Gaudi burada kendisi için yapılan bir evde 1906 – 1926 yılları arasında yaşamış ve bugün aynı ev müze olarak ziyaretçiler tarafından gezilebilmektedir.Park Guell ‘de UNESCO Dünya Mirasları listesindedir.

La Rambla

Manası “Su yatağı” olan cadde Barselona’nın belkide en eski ve ünlü caddesidir. Sahil tarafında Port Vell liman ve marinasından başlar yukarı tarafında ise Catalunya meydanında son bulur. Sahil tarafındaki marina/limanda sinema ve kafeler gece yürüyüşleri veya gündüz koşuları için oldukça güzel bir mekan. Port Vell’den caddeye girdiğinizde göreceğiniz Colomb heykeli Amerika’yı değilde başka bir yönü işaret eder fakat tam olarak neyi veya nereyi gösterdiği belli değil. Bu arada Christhoph Colomb Amerika’yı keşfedip geri döndüğünde bunu ispatlamak için yanında 6 adet yerli getiriyor yine Colomb heykelinin altında da 6 adet insan figürü var fakat şunu belirtmeliyim ki Colomb’un Amerika dönüşü ilk ayak bastığı yer burası değil. Caddeyi yukarı doğru yürüdüğünüzde her iki yanınızda çiçekçileri, restoranları veya kafeleri aynı zamanda sokak sanatçılarını ve özel kıyafetli sanatçıları göreceksiniz. Catalunya meydanına gelmeden sol tarafta sabit halk pazarını (The Mercat de Sant Josep de la Boqueria) tavsiye ederim.

Casa Batllo

1898 ve 1906 yılları arasında zengin Passeig de Gracia caddesinde 3 tane sıradışı ve modern bina yapılmıştır. Bunlar; Puig i Cadafalch tarafından yapılan Casa Amatller, Domènech i Montaner tarafından yapılan Casa Lléo Morera ve Gaudí tarafından yapılan Casa Batlló. Tüm bu binaları yan yana (Casa Amatller ve Casa Batlló bitişik diğeri sokağın başında) görebilirsiniz. Bunlardan Casa Batlló aslında 1875 ve 1877 yılında yapılmış ve daha sonra 1900 yılında dönemin zengini Josep Battló i Casanovas tarafından satın alınmıştır. Battló, Gaudi’den binayı yıkmasını ve yerine yeni bir bina yapmasını istese de Gaudi onu ikna etmiş ve binayı yıkmadan yeni eklemeler ve değiştirmelerle bu haline getirmiştir. Binanın dışı kumtaşından mozaikler şeklinde örülmüş ve boyanmış, iç yüzeyleri kemik tarzı sütunlarla dizayn edilmiş ve bu yüzden evin takma adı Kemik Ev olarak kalmıştır. Casa Batllo UNESCO Dünya Mirasları listesindedir ve resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Casa Milà

Antoni Gaudi bu binayı dönemin zengini Mila Ailesi için yapmıştır (1906-1912) ve Sagrada Familia’nın yapımına başlamadan önceki son projesidir. Casa Battló ‘dan çok etkilenen Pedro Mila, Gaudi’den kendisi ve ailesi için kalacağı bir bina ister ve sonuç olarak daha az renkli fakat yine ezber bozan bir yapı ortaya çıkmıştır. Geleneksel binalardan oldukça farklı olan binanın dış cephesi taş ve kayalardan yapılmış ve yapım aşamasında dış cephe uçurum ve mağara benzeri görünmektedir halk arasında bu gülüşmelere yol açmıştır ve dilden dile “Taş Ocağı” manasına gelen La Pedrera ismi, binanın yerel dildeki adı olarak bugüne kadar kalmıştır. Ziyaret için ödeyeceğiniz ücret €14, çatı katına çıkmanızı tavsiye ederim. Bina 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine kabul edilmiştir.

Font Màgica

Plaça d’Espanya’da bulunan (Magic Fountain) bu su gösterisi ve turistik havuz 1929 yılında yapılmış daha sonra yenilenmiştir. Bir süre atıl durumda kaldıktan sonra 1992 olimpiyatları için yeniden tasarlanmış ve bugün izleyenlere görsel bir şölen sunmak üzere kullanılmaktadır. 15 dakika süren ışıklı su gösterisi özellikle yaz gecelerinde mükemmel görünür. Gösteri vakitleri ile ilgili zaman çizelgesi incelemek için burayı tıklayınız. Magic Fountain!a ulaşmak için en yakın metro durağı Plaça d’Espanya ‘dır. Durakta indikten sonra meydanda 2 kulenin arasındaki yoldan devam etmeniz gerekiyor. Lütfen dikkat, bu bölge aynı zamanda yankesicilerin olduğu bir bölgedir, lütfen şık giyimli hatta elinde harita ile size yol soran veya dilenen kişilere dikkat ediniz ve yanınızdaki değerli eşyaları gizleyiniz.

Mercat de Sant Josep de la Boqueria

İsmi kısaca La Boqueria olarak da kullanılan meyve/sebze pazarı Katalunya’ya ait çeşitliliği görmek açısından önemli olabilir. Ön kapısı, La Rambla caddesi üzerinde, Catalunya meydanından aşağı, sahile doğru indiğinizde sağ tarafınızda kalacaktır. Bu ismiyle 1593 yılından beri hizmet vermektedir.

Nou Camp

Futbol severlerin çok yakından bileceği dünyanın en büyük stadyumu aynı anda 98.787 kişiyi ağırlayabilmektedir. Stadyum ve takım hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için burayı tıklayınız. Eğer yolunuz Barselona’ya düşer ve Nou Camp’da bir maç izlemek isterseniz de burayı tıklayabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ

Burberry Outlet

Metro ile Clot durağına gittiğinizde yanda harita ile gösterdiğim sanki gizlenmiş gibi olan Burberry Outlet mağazasındaki fiyatlara şaşırıp kalacaksınız. Bu markayı sevenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken bir mağaza.

La Roca Outlet Village

Barselona’ya uzaklığı yaklaşık 40km olan alışveriş köyünde hemen hemen tüm ünlü markaların ürünlerini piyasa fiyatından daha ucuza bulabileceksiniz. Oldukça büyük olan alışveriş köyü sabah 10’dan akşam 9’a kadar açık fakat planlarınızı buna göre ayarlamanız önemlidir çünkü rahatlıkla bir gününüzü burada harcayabilirsiniz. Otobüsler Barselona’da Plaça Catalunya meydanındaki metro girişinin karşısından (El Corte solunuzda kalacak) kalkıyor. Alışveriş köyünün kapalı olduğu günleri buradan kontrol edebilirsiniz. Adresi ise aşağıdadır;

La Roca Village
08430 Santa Agnès de Malanyanes
Barcelona

Tel: +34 93 842 39 39

TURİST BİLGİLENDİRME MERKEZLERİ

D’informació Turisme De Barcelona
Pl. Catalunya, 17
Sabah 09:00’dan akşam 21:00!a kadar.