Eğer, seyahat tarihlerinizi aşağı yukarı belirlediniz ve harekete geçmeye karar verdiyseniz artık sıra uygun firmaları bulup rezervasyonları oluşturmaya geldi demektir. Sitemizin Firmalar bölümünden fiyat/kalite performanslarına göre istediğiniz firmayı seçerek rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Rezervasyonlarınız esnasında dikkat edilmesi gereken konular ana maddeler olarak bu sayfada ve detaylı olarak her firmanın kendi sayfasında anlatılacaktır.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise mümkün oldukça rezervasyonlarda interneti kullanmaktır. Uçak, otel, araç gibi temel rezervasyonların yanı sıra etkinlik, müze girişleri hatta havaalanı-otel transferlerinde kullanabileceğimiz otobüs firmaları bile önceden internet üzerinden yapacağınız rezervasyonlarda uygun fiyatlar verirken gidip sorduğunuzda daha fazla hatta iki katı fiyat stratejileri ile size sürpriz yapabilirler.

UÇAK REZERVASYONLARI

Uçak rezervasyonları bazı seyahat maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturabilir fakat eğer amacımız, tatilimizi ekonomik yoldan yapmak ise yapmamız gereken detayları iyi inceleyerek karşılaşabileceğimiz her sürprize hazırlıklı olmaktır. Bu arada fiyat politikasını etkileyen bazı faktörlerden bahsetmek istiyorum, havayolu firmasının gerek yer hizmetlerinde ve gerekse hava hizmetinde çalıştırdığı hostes sayısı ve kalitesi, havayolu firmasının gittiği şehirde tercih ettiği havalanı (havaalanlarının, havayollarından aldığı vergiler şehre yakınlığı ve kapasitesine bağlı olarak değişmektedir), uçuş esnasında verilen hizmet ve ikramların çeşitliliği gibi sebepler uçuş fiyatlarını değiştirmektedir. Burada karar verilmesi gereken esas nokta sizin fiyat/kalite beklentinizdir. Yani fiyat arttıkça kalitenin de doğru orantılı olarak arttığına inanan tüketici algılarına göre, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksekse alacağınız kalitede o kadar yüksek olacaktır.

1Örneğin THY ile yurtdışı sehayatlerinizde ilk rezervasyon sırasında ayırdığınız koltuğunuzda (THY koltuklarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar) yolculuk edersiniz fakat örneğin Easyjet uçuşlarında koltuk seçemezsiniz yani uçağa biniş kapısı açıldığında ki sıraya göre yolcular koltuklara oturmaktadır.

2Bununla beraber hava yolu firmasının kalkış için kullandığı hava alanına da dikkat etmek gerekebilir.Örneğin İstanbul Avrupa yakasında yaşayan yolcular için AHL’den veya Anadolu yakası için Sabiha Gökçen’den sehayat etmek faydalı olabilir. Bu arada son zamanlarda Atatürk Hava Limanı’nda ki yoğunluktan dolayı çoğunlukla seferlerin rötarlı gerçekleştiğine dikkat ediniz. Küçük bir not olarak; THY seferlerini Atatürk Hava Limanı’ndan, Pegasus, Easyjet gibi ucuz fiyat politikası sağlamaya çalışan diğer hava yolları ise Sabiha Gökçen’den hareket etmektedir.

3Uçağınızın Türkiye’den hareket ettiği nokta kadar varış noktanızda ineceği hava alanıda önemlidir. Daha ucuz fiyatlar sağlayan hava yolu firmaları hava alanı vergisinden tasarruf etmek için daha küçük veya şehir merkezine daha uzak limanları tercih edebilir. Elbette bu durum otele transferinizi daha pahalı veya daha uzun kılabilir özellikle varışınız geç saatte ise (rötar ihtimaline dikkat) transferinizi maceralı bir hale sokabilirsiniz. Hesap dahilinde olması gereken bir diğer nokta ise küçük hava alanlarındaki sınır polisinin yetersizliğidir, uzun kuyruklarda 1 saate yakın bekleme süresi olabilir.

LÜTFEN DIKKAT

Burada verdiğim bilgiler kesinlikle uçuşların güvenliği veya uçakların sağlamlığı ile alakalı değildir, Türkiye’de hemen tüm hava yolu firmalarının bakım ve onarımlarına, sunduğu imkanlardan bağımsız olmak kaydıyla en üst seviyede özen gösterilmektedir. Lütfen unutmayınız, hava taşımacılığının dünyadaki en güvenli ulaşım yoludur.

4Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri havayolu firmasının bagaj politikasıdır. Bazı firmalar yolcu ile beraber 20 kg (check-in) bagaj ağırlığı isterken bazıları bunu 30 kg ile sınırlandırmış olabilir, eğer seyahatimiz birden fazla uçuş ve havayolu firması içeriyor ise hepsi için bagaj kapasitesini önceden öğrenmek faydalı olacaktır. Hava yollarında bagaj politikası iki farklı bagajdan bahseder; bunlardan birincisi check-in sırasında havayolu yetkilisine teslim ettiğiniz ve uçağın kargo bölümüne gönderilen (genellikle büyük) eşyalar, diğeri ise yanınızda uçağın iç kabinine kadar götürebileceğiniz ve baş üstü dolaplarına koyabileceğiniz ebatları belli bir ölçüyü geçmeyecek kadar olan (genellikle küçük) eşyalar. Genellikle hava yolları internet sitelerinde check-in bagaj kapasitelerini belirtirler. Her yolcu için bir adet olarak sınırlandırılan baş üstü dolaplarına koyacağınız eşyaları ise çoğunlukla kontrol edilmesede bazen görmek isteyebilirler.

5Uçak içi ikramlar, koltuk mesafeleri veya uzun uçuşlar için kişisel televizyon gibi hizmetler de karar vermenizde yardımcı olabilir. Örneğin THY tüm uçuşlarda yemek servisi sunmaktadır fakat Pegasus ve Easyjet’de tüm ikramlar ücretlidir. Ayrıca, Batı Avrupa gibi 3 veya 3,5 saatlik kısa sayılabilecek uçuşlarda çok sorun olmasa da 10-13 saatlik uzun uçuşlarda koltuk mesafesi ve kişisel TV hayat kurtarıcı olabilir.

6Tüm bunlarla birlikte uçak rezervasyonlarında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise hava yolu firmalarının sağladığı puan ve bağlılık esasına dayanan mil programlarıdır. Örneğin THY ‘nın mil programı olan Miles&Smiles üyesi iseniz biriktirdiğiniz puanlar karşılığında uçuşlarınızda sadece hava alanı vergisi ödeyerek kar sağlayabilirsiniz. Hava alanı vergisi değişmekle beraber Avrupa için bir kişi gidiş-dönüş olarak hesaplandığında 200TL-300TL arasında, Amerika için 500TL-700TL civarındadır. Mil programları ile ilgili detaylı bilgileri firmaların kendi sayfalarında bulabilirsiniz.

OTEL REZERVASYONLARI

Kalacağınız oteli belirlemek, konaklamanız sırasında yaşayabileceğiniz sıkıntıların boyutları düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Elbette artık günümüz imkanları sayesinde, ilk defa gittiğimiz bir ülkenin herhangi bir şehrinde ve kimin, nasıl işlettiğini bilmediğimiz bir otelde başımıza gelebilecek problemleri çoğunlukla aşabiliyoruz.

Sanal Çelebiler olarak gitmeyi düşündüğümüz bir otelde aramamız gereken özellikler; sıralamaların, imkanlara, şehrin özelliklerine ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebileceğini de düşünerek aşağıdaki gibidir.

  • Temizlik

    List Content goes here

  • Fiyat

    List Content goes here

  • Konum

    List Content goes here

  • Hizmetler ve İmkanlar

Bir çok internetten otel rezervasyonu sağlayan sitede daha önce otelde konaklamış yolcuların değerlendirmeleri ve resimleri yayınlanmaktadır. Bu konuda tavsiyem yukarıda yazdığım otel özelliklerinden en çok hangisi sizin için önemliyse yapacağınız eleme listesinde buna göre hareket etmenizdir. Ayrıca gideceğiniz şehirlerin hemen hemen hepsinde yüzlerce otel olduğunu ve karar vermenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki gibi bir tabloya tüm ilgilendiğiniz otelleri yazıp karşılaştırmanız isabetli karar verme oranınızı yükseltecektir. Aşağıdaki tabloyu excel dosyası olarak yüklemek isterseniz burayı tıklayınız.

Otel Adı Yıldız Yer Puan Degerlendiren Sayısı Oda Kahvaltı Fiyat Wi-Fi Iptal Otopark Notlar
Otel 1 3 4 8,3 441 377 Hayır $218 $9,95 Evet $43 Otopark pahalı
Otel 2 3 1 8 251 114 Hayır $212 Evet Evet $27
Otel 3 2 1 8 180 52 Hayır $190 Evet Evet $30
Otel 4 3 1 7,8 233 48 Evet $198 Evet Evet Ucretli
Otel 5 3 2,5 7,7 289 50 Hayır $175 Evet Evet $32 Odalar küçük
Otel 6 2 2 7,7 75 39 Evet $158 Evet Hayır $24
Otel 7 2 4 7,7 493 42 $7 $178 Evet Hayır $30
Otel 8 2 4 7,7 230 90 Evet $178 Ucretli Evet Ucretsiz Wi-Fi pahalı
Otel 9 2 4 7,7 48 153 Hayır $278 Evet Evet $35

Aşağıda otel rezervasyonlarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken detayları bulabilirsiniz.

1Rezervasyonlarda dikkat edilmesi gereken bir husus olarak, otellerin rezervasyon sağlayan sitelere verdikleri reklamları veya otellerin kendi değerlendirmelerini artırmak için paralı kuruluşlara verdikleri ücretleri sayabiliriz. Örneğin bir sitede ilgilendiğiniz otelin değerlendirmeleri çok mükemmel görünürken, bir başka sitede hiç de iyi olmayabilir, bunun için özellikle sadece önceden kaldığı otellere değenlendirme imkanı veren sitelere ve küçük çaplı girişimler ile etkilenmeyecek kadar sayıda değerlendirme sahibi otellere yönelmektir.

2Rezervasyonlarını yaparken erken ödeme indirimleriyle karşılaşabilirsiniz. Erken ödeme yaptığınızda aynı hizmeti ortalama olarak %10-20 daha ucuza satın alırsınız fakat iptal etme şansınız kaybolacak ve tutar kredi kartınızdan hemen çekileceği için hemen ödemeye başlayacaksınız. Eğer seyahat tarihlerinizde eminseniz hizmeti ucuza satın almak adına ve harcamalarınızı bu şekilde taksitlere bölmek adına elverişli olabilir.

3Kalmak istediğiniz otelin temiz olması sizin için en önemli unsur olabilir fakat herkesin temizlik ölçüşü değişken olabileceğinden, otelde kaldığınız sırada istediğiniz sonucu bulamayabilirsiniz. Pek çok site otel değerlendirmelerini kabul ederken bunu temizlik, rahatlık, konum vb. gibi farklı kategorilerde ister. İstediğiniz kaliteyi yakalamanız için yapmanız gereken daha önce konaklamış yolcuların değerlendirmelerinden aşağı yukarı istediğiniz temizlik kalitesini sunan bazı otelleri belirledikten sonra bu oteller için detaylı resim araması yapmanızdır. Ayrıca otellerde internetten rezervasyon yapan sitelerin bazıları değerlendirmeleri sadece yazı ile kabul ederken, bazı başka siteler daha önce konaklayan yolcuların resimlerini eklemelerine izin vermektedir. Sadece 2-3 resme göz atmak bile odaların, banyonun, otelin genel temizliği konusunda size yardımcı olacaktır.

4Otel fiyatları konusunda karar vermeden önce yüksek fiyatlı otellerin ya şehrin tam merkezinde değerli bir bölgede ya da büyüklükleri veya imkanları konusunda diğer otellere ilave özellikleri olduğunu unutmayınız. Bu noktada, sizin otelde ne kadar vakit geçireceğinize veya otel imkanlarını ne kadar kullanmak istediğinize göre karar vermeniz faydalı olacaktır. Gezinizi gerçekleştirmek istediğiniz şehirde pek çok farklı otel; sağlık merkezi, yüzme havuzu, concierge, bebek bakımı, terzi ve kuru temizleme hizmetleri, otopark, eğlence merkezi gibi imkanları sunabilir fakat siz sabahtan akşama kadar şehri dolaştıktan sonra otelinize geldiğinizde odanızda dinlenmek isterseniz bu hizmetler için boşuna para vermiş olursunuz. Gezinizin maksadı en başta belirlemeniz gereken unsur olmalı.

5Otellerin turistik bölgelere yakın olanlarının pahalı olduğunu düşünüyorsanız, bir alternatif olarak toplu taşıma haritasına göz atabilirsiniz. Çoğu büyük şehirde gelişmiş bir metro veya toplu taşıma sistemi bulunur ve sizi rahatlıkla 15 dakikada otelinize veya gezilebilecek yerlere ulaştırabilir. Örneğin Londra gibi gelişmiş metro ağı olan bir şehirde rahatlıkla herhangi bir metro istasyonuna yakın bir yerden otel odası kiralayabilirsiniz ki bu seçenek, şehir merkezinde ama metro istasyonuna 15 dakika mesafede bir otelden daha faydalı olabilir.

6Otellerin müşterilerine sunduğu rahatlık derecesi, sunduğu imkanların çeşitliliği, dolasıyla ücretinin yüksek olması ile bağlantılı olabilir. Fakat örneğin lobide otomatik hizmet veren makineler, odalarda ütü ve masası, çay/kahve makinesi, katlarda ücretsiz kablosuz internet ve benzerleri gibi fazla maliyet getirmeyen hizmetler ise otelin müşterilerine sunduğu hizmetlerin bütünüdür. Örneğin İtalya’nın bazı şehirlerinde kablosuz internet bulmanız zor olabilir fakat eğer bu hizmeti veren bir otel seçtiyseniz, siz yurt dışındayken Türkiye’deki yakınlarınız ile internet üzerinden buluşmanız oldukça rahat ve ucuz olabilir. Yurt dışında kullanmak isteyeceğiniz otel hizmetlerini rezervasyon yapmadan önce belirlemeniz ve buna göre hareket etmeniz faydalı olacaktır.

7Yapmış olduğunuz rezervasyonların kağıt çıktısını hatta kaybolma ihtimaline karşı bir tanesini yanınıza diğerini de bavulunuza koymanızı ve bunu giriş sırasında görevliye vermenizi özellikle tavsiye ederim. Ayrıca otel giriş/çıkış saati, ücrete dahil kahvaltı gibi bilgileri size söylenen bilgiler ve sizin rezervasyonu yaptığınız bilgiler ile karşılaştırmanız gerekli olabilir.

OTEL YILDIZLARI

Aşağıdaki otellerin yıldız sınıflandırması sistemine göre sahip olduğu yıldızların ne anlama geldiğini inceleyebilirsiniz. Dünyanın pek çok ülkesinde ortaklaşa kabul edilen bu bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınmıştır.

1 YILDIZLI OTELLER: TURİST

1) En az on oda,
2) Sadece yaz sezonu boyunca açık tutulan tesisler hariç olmak üzere girişte rüzgarlık, hava perdesi, döner kapı veya benzeri düzenleme,
3) Resepsiyon ve kapasiteye yeterli, rahat oturma imkanının sağlandığı lobiden oluşan kabul holü,
4) Kahvaltı ofisi ve kahvaltı salonu,
5) Yönetim odası,
6) Müşterinin ineceği veya çıkacağı kat sayısının üçten fazla olması halinde otel kapasitesi ile orantılı müşteri asansörü,
7) İlk yardım malzeme ve gereçleri bulunan dolap,
8) Odalarda dışarı ile doğrudan bağlantılı telefon hizmeti,
10) Kıymetli eşya kasası,
11) Genel mahaller ve yatak odaları döşemelerini tamamen kaplayan halı, seramik, parke gibi nitelikli malzeme.

2 YILDIZLI OTELLER: STANDART

Bir yıldızlı oteller için aranılan şartlarla birlikte aşağıda belirtilen nitelikleri taşırlar:

1) İklim koşullarına göre genel mahallerde klima sistemi,
2) Yatak katlarında kat hizmetleri için ofis veya dolap,
3) Odalarda saç kurutma makinesi,
4) Odalara içecek hizmeti.

3 YILDIZLI OTELLER: KONFOR

İki yıldızlı oteller için aranılan şartlarla birlikte aşağıda belirtilen nitelikleri taşırlar:

1) İklim koşullarına göre odalarda klima sistemi,
2) Odalarda televizyon,
3) Odaların yüzde ellisinde mini bar ile mevcut yiyecek ve içecek türlerine uygun servis malzemesi bulundurulması,
6) Yüzme havuzu veya ikinci sınıf lokanta veya kafeterya veya kişi başına en az 1.2 metrekare alan düşecek şekilde en az elli kişilik çok amaçlı salon,
7) Çamaşır yıkama ve ütüleme hizmeti,
8) Rezervasyon işlemlerinin bilgisayarla yapılması,
9) Yirmidört saat büfe hizmeti.

4 YILDIZLI OTELLER: BİRİNCİ SINIF

Üç yıldızlı oteller için aranılan şartlarla birlikte aşağıda belirtilen nitelikleri taşırlar:
1) Kabul holünde telefon kabinleri,
2) Müşterilerin ineceği veya çıkacağı kat sayısının ikiden fazla olması halinde otelin kapasitesiyle orantılı, müşteri asansörü,
3) Odalarda ve genel mahallerde klima,
4) Odalarda; yatak örtüsü, mini bar, kıymetli eşya kasası,
5) 06:00-24:00 saatleri arasında oda servisi,
6) Kuru temizleme ile terzi hizmeti,
7) Satış mağazası,
8) Çeşitli dillerde; süreli yayın, kitap gibi dokümanların yer aldığı okuma mahalli,
9) Kapasitesi yüz kişiden az olmamak kaydıyla, tesis yatak kapasitenin yüzde ellisine hizmet veren lokanta,
10) Sürekli doktor hizmeti ve revir, müşterilerin bu konuda bilgilendirilmesi,
11) Yeterli büyüklükte bagaj odası ve bu mahalde emanet hizmeti,
12) Servis merdiveni veya asansörü,
13) Personel sayısının en az yüzde onbeşi oranında konusunda eğitim almış personel,
14) Telefon, faks, internet bağlantılı bilgisayar gibi büro hizmetlerine yönelik çalışma ofisi,
15) Ayrıca aşağıdaki ünitelerinden en az üç adedi;
– Kişi başına en az 1.2 metrekare alan düşecek şekilde en az yüz kişilik çok amaçlı salon ve fuayesi,
– Kapalı yüzme havuzu,
– Açık yüzme havuzu,
– En az yüz kişi kapasiteli kabare, tiyatro, sinema etkinliklerinin yapılabileceği kapalı salon,
– Kişi başına en az 1.2 metrekare alan düşen, en az yüz kişilik konferans salonu, fuayesi, salon ile bağlantılı en az iki çalışma odası, sekreterlik ve simültane tercüme hizmetleri,
– Kişi başına en az 1.2 metrekare alan düşecek şekilde en az yüz kişilik gece kulübü, diskotek veya benzeri eğlence imkanı veren ayrı bir salon,
– En az kırk metrekare büyüklükte aletli jimnastik, aerobik veya bilardo salonu, alarm sistemi bulunan sauna, mini golf, tenis veya voleybol sahası, trambolin, bowling salonu, go-kart pisti, kayak ve deniz sporları, squash salonu veya benzeri imkanlar sağlayan ünitelerden en az üç adedi,
– Pasta ve içki servisi verilen en az yüz kişilik salon,
– Kafeterya ve snack bar.

5 YILDIZLI OTELLER: LÜKS

Dört yıldızlı oteller için aranılan şartlarla birlikte aşağıda belirtilen nitelikleri taşıyan en az yüzyirmi odalı otellerdir.

1) Müşterilerin ineceği veya çıkacağı kat sayısının birden fazla olması halinde otelin kapasitesiyle orantılı müşteri asansörü,
2) Odalarda; çalışma masası, yatak baş ucunda merkezi aydınlatma düğmesi ve priz, boy aynası,
3) Odalarda; bornoz, diş temizlik kiti, tek kullanımlık terlik, dikiş kiti, ayakkabı sileceği, cilası, duş köpüğü, makyaj temizleme pamuğu, kutu kağıt mendil, şemsiye gibi en az beş adet amblemli malzeme,
4) Banyolarda; resepsiyonla bağlantılı telefon,
5) Yirmidört saat oda servisi,
6) Garaj veya üzeri kapalı otopark, bu mahallerde yirmidört saat görevli personel,
7) Odalarda; uydu veya video yayınları ile oda sayısının yüzde onu oranında internet imkanı sağlanması,
8) Bay ve bayan kuaförü,
9) Satış mağazaları,
10) Personel sayısının en az yüzde yirmibeşi oranında konusunda eğitim almış personel,
11) Alakart lokanta,
12) Resepsiyondan ayrı bir mahalde müşteri ilişkileri, danışmanlık gibi hizmetlerin deneyimli personel tarafından sağlanması,
13) Kat koridorlarında resepsiyonla bağlantılı telefon,

ARAÇ REZERVASYONLARI

Dünyanın pek çok şehrinde gerek duymasanız bile özellikle Amerika yolculuklarınızda araç kiralamanız gerekli olacaktır. Araç kiramalak istediğinizde çoğunlukla Türkiye’de faaliyet gösteren bildiğiniz firmalar ve bildiğiniz kurallar karşınıza çıkacaktır. Elbetteki yine de dikkat edilmesi gereken pek çok husus var ama çekinmeyin elimden geldiği kadar tecrübelerimle size yardımcı olmaya çalışacağım.

1Öncelikli olarak belirtmeliyim ki araç kiralama hizmetleri uçak veya otel rezervasyonlarında ki gibi kesin kurallara bağlı çalışmamaktadır. Örneğin önceden teslim alacağınız günü ve saati belirterek yaptığınız rezervasyon sonucunda firma size o arabayı başkasına kiraladığını ve başka bir araba almanız gerektiğini söyleyebilir. Bunu engellemek için kiralama firmasını mümkün olduğu kadar kurumsal olanlardan seçmelisiniz veya eğer size daha yüksek ücretli bir araba vermeyi teklif ediyor ve fazla bir meblağ istiyorlarsa aynı meblağı ödeyeceğiniz konusunda ısrar etmelisiniz. Şayet daha düşük ücretteki bir arabayı size teklif ediyorlarsa farkını kredi kartınıza iade ettiklerinden emin olunuz.

2Erken rezervasyon veya önceden rezervasyon imkanınız bulunuyorsa bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Örneğin National gibi bazı firmalar saat 15:00’e kadar (günün veya bölgenin yoğunluğuna göre değişebilir) rezervasyon sahiplerine ve bu saatten sonrada rezervasyonsuz müşterilere hizmet vermeyi tercih edebiliyor. Ayrıca neredeyse tüm firmalar erken rezervasyonları yakalamak adına indirimler yayınlamaktadır. İnternette gideceğiniz şehrin adını, “deal”, “rent a car” kelimelerini yazdığınızda karşınıza pek çok indirim fırsatı çıkacaktır. Bu arama sonucunda alacağınız Kupon Kodu’nu rezervasyon sırasında ilgili yere yazarak aynı kiralama işlemini daha ucuza yapabileceksiniz. Bununla ilgili site isimlerini aşağıda belirtmeye çalışacağım.

3Neredeyse tüm firmalarda pazarlık yapılabilir, bu sizin pazarlık kabiliyetinize veya karşınızdaki görevli kişinin o günkü ruh haline göre değişebilmektdir. Şehirlerde genellikle tüm araç kiralama firmaları aynı bölgededir veya aralarında kısa mesafeler vardır fakat bazen de mesafeler yürünemeyecek kadar uzak olabilir, bunun için gitmek istediğiniz şehir ile ilgili sayfamızın Araç Kiralama bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Örneğin San Francisco’da tüm araç kiralama firmalarının ofisleri aynı binada yan yanadır ve rahatlıkla hepsinden bilgi alabilirsiniz fakat Los Angeles’da firmaların hepsi ayrı binalardadır ve bunların arasında bavullarınız ile yürümek oldukça zahmetli olacağından ilk aklınıza gelen firmadan araba kiralamak zorunda kalabilirsiniz.

4Gerek internet üzerinden ve gerekse gidip firma ofisinde yapacağınız rezervasyon işlemlerinde bazı ilave ücretler olacaktır bunların bazıları eyalet yasaları ile karar bağlanmış bazıları ise firma yetkisinde değişken olabilen ücretlerdir. İnternet üzerinden fiyatlara bakarken örneğin toplamda $100 tutan bir araç, rezervasyon yapmak için ilerlediğinizde toplamda $140 tutabilir veya gidip sorduğunuzda firma size ilk fiyatı söyleyebilir. Bu ücretler eyalet veya şehir yasalarına bağlı olarak, aracı hava alanından veya şehir merkezinden alıp almadığınıza bağlı olarak değişebilir. Hava alanından kiralanan araçlarda uygulanan ilave vergi eğer firma sizi alandan aldırıyorsa da uygulanır. Aşağıda elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Araç kiralamak istediğinizde ilk fiyatın üzerine üç farklı ilave ücret istenecektir. Bunlardan birincisi sigorta, ikincisi vergiler ve üçüncüsü ise sizin isteyebileceğiniz ilave donanımlar veya isteklerdir.
Sigorta: Pek çok sigorta çeşidi var, bu seçenekler size firma tarafından anlatılacaktır.
Vergiler: Oranları ve çeşitliği açısından her eyalette farklı olabilir fakat bir örnek olarak Los Angeles ‘da uygulananlar şöyledir. Havaalanı vergisi (%11,11), Turizm vergisi (%2,85), LAX havaalanı vergisi ($10), Eyalet Vergisi (%8,75), Araç lisans ücreti ($0,32xgün).
İlave donanımlar: ise ücretleri firmadan firmaya farklı olabilmekle beraber şunlar olabilir; Aracı Erken/Geç Bırakma ($10xgün), GPS donanımı ($10xgün), Tek yön bırakma ücreti (mesafeye göre hesaplanır), İlave sürücü kaydı ($10xgün).

5Araç kiralama firmalarının en çok sevdiği kiralama haftalık olandır bu yüzden 5 günlük kiralama ile aynı fiyata haftalık kiralama yapabilirsiniz. Seyahat tarihlerinizi buna uygun hale getirebilir ve firmaların hemen hepsinin uyguladığı haftalık kiralama indirimlerini yakalayabilirsiniz. Bu indirimler için sitemizin Fırsatlar sayfasını takip edebilir veya internet üzerinden uygun aramalar yaparak oldukça uygun indirimlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle SUV tipi araçlarda çok uygun haftalık indirimler bulunmaktadır.

6Eğer yaygın kullanılan modellerden farklı bir araba kiralamayı tercih ederseniz, firma kredi kartınızdan fazladan bir meblağı bloke olarak alıkoymayı isteyebilir. Bunun için rezervasyon yapmayı düşündüğünüz firmayı önceden araştırmanız faydalı olacaktır. Özellikle California ve Florida gibi eyaletlerde “exotic” araçlar kiralayan firmalar bu uygulamada ısrar edebilirler.

7Gideceğiniz şehrin yapısına, doğal şartlarına ve iklim özelliklerine göre firmaların kullandığı modeller değişmektedir. Örneğin Las Vegas’da SUV tarzı araçlar, Los Angeles ve Miami’de ise üstü açık veya spor araçlar yaygındır, fiyatlar ve modeller buna göre daha uygundur.

8Yapmış olduğunuz rezervasyonların kağıt çıktısını hatta kaybolma ihtimaline karşı bir tanesini yanınıza diğerini de bavulunuza koymanızı ve bunu araç kiralama sırasında görevliye vermenizi özellikle tavsiye ederim. Sizin yaptığınız rezervasyondaki toplam fiyat ile ödeyeceğiniz toplam fiyat aynı olmalıdır.

9Temel bazı dikkat edilmesi gereken husular şunlardır;
– Türkiye’de kullandığınız ehliyetler Amerika ve Avrupa’da geçerlidir genel olarak 21 yaş üzerinde ve bir yıllık ehliyet sahibi olmanız istenecektir.
– Firma size depoyu tam dolu olarak verecek ve sizden de aynı şekilde geri almayı isteyecektir.
– Pek çok şehir için GPS veya data hattı olan 3G’li telefon kullanmanızı tavsiye ederim. Kiralamalarda GPS ücretleri genellikle günlük $10 ve cihazın ücreti ise $100 civarındadır yani eğer 10 gün civarında araç kiralamayı düşünüyorsanız GPS satın almanız daha uygun olacaktır.
– Şayet arabada ücretli otoban, köprü veya tünellerden geçmek için otomatik geçiş sistemi okuyucusu varsa bu daha sonradan kredi kartınızdan tahsil edilecektir. – Eğer bir eyalette park veya trafik cezası alır ve ödemezseniz yeni bir Amerika girişinizde olmasa bile aynı eyalete tekrar girişinizde bu size sorulacaktır.

10Kiralama işlemi tamamlandığında ve sıra aracı teslim almaya geldiğinde size sadece arabanın anahtarını ve kiralama evraklarını vererek arabayı teslim alacağınız otopark noktasını tarif edeceklerdir. Arabayı firmanın otoparkından çıkartmadan önce etrafında bir tur atarak herhangi bir darbe, çizik vs. olup olmadığına dikkat ediniz, eğer varsa bunun görevliye bildiriniz.

11Hiç istemeyiz fakat herhangi bir şekilde kaza yaparsanız hemen polise haber vererek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayınız. Polis memuru sizden ehliyetinizi, kiralama evraklarınızı ve aracın ruhsatı niteliğinde bir kağıt parçasını isteyecek ayrıca hem sizi hemde kazaya karışan diğer tarafları ayrı ayrı yanına çağırarak kazanın nasıl gerçekleştiğini soracaktır daha sonra her taraf için bir rapor düzenleyecektir. Polisin yazdığı raporu mutlaka araç kiralama firmasına teslim esnasında vermelisiniz.. Burada haklı veya haksız olmanız eğer yeterli sigortanız varsa herhangi bir ödeme konusunda önemli olmayacak, yani hiçbir ücret ödemeyeceksiniz fakat araç kiralama firmasından yeni bir araba istemeniz halinde önemli olacaktır. Aracın ruhsatı niteliğinde yarım A4 boyundaki evrağı ise genellikle torpido gözünde veya güneşlikte bulabilirsiniz.

12Kiralama sürenizin dolduğu günü ve saati geçirmemeyi ihmal etmeyiniz. Örneğin aracımızı Salı günü saat 09:30 da 3 gün için kiraladık, Cuma günü saat 09:30 olmadan aracınızı teslim etmeniz önemlidir aksi takdirde firma size 1 günlük kiralama bedelini ilave etmek isteyebilir. Aracı alacağınız saati belirlerken bunun aynı zamanda teslim etmeniz gereken saat olduğunu ve ulaşım, transfer gibi programlarınızın bu saat ile doğrudan bağlantılı olacağını unutmayınız.

13Aracı teslim alma noktasında (özellikle Amerika’da) sıkı bir kontrol olmadığını söyleyebilirim. Görevli benzin deposunun tam dolu olup olmadığına bakacak, son kilometreyi not edecek ve size memnun kalıp kalmadığınızı soracaktır. Eğer başınıza ufak tefek talihsizlikler geldiyse bunu sorun etmeyin, büyük ihtimalle bir problem çıkmadan aracı teslim edebilirsiniz.

ABD POLİSİ HAKKINDA

Amerika’da trafik veya toplum polisi ayrımı bulunmamaktadır. Eğer talihsiz bir durum ile karşılaşırsanız gördüğünüz her polisden yardım isteyiniz.

Piroğlu – 3 Aralık 2011

Etiketler

otel,oteller,ucak,tatil,ucak bilet,havayollari,tatil yerleri,otel fiyatlari,erken rezervasyon,en ucuz tatil,ucuz tatil,tatil firsatlari,balayi otelleri,otel rezervasyon,ucak bilet sorgulama,tatil rehberi,ucak bileti rezervasyon,en ucuz otel,yurtdışı araç kiralama,gezi,seyahat tur,tatil yerleri,gezi rehberi,erken rezervasyon,ucuz tatil,en ucuz tatil,ucuztatil,ucuz oteller,tatil otelleri,tatil firsatlari,tatil sitesi,gezi seyahat,tatil siteleri,uygun tatil,gezi sitesi,ucuz tatil yerleri,seyahat rehberi,ucuz turlar,kolay tatil,tatil rehberi,alternatif tatil,tatil paketleri,ekonomik tatil,seyahat turlari,tatil seyahat,turlar rehberi,seyahat sitesi,gezi seyahat,gezi,gezi rehberi,gezi sitesi,seyahat gezi,gezi net,gezi siteleri,seyahat tur,tur,tatil yerleri,en guzel tatil yerleri,tatil yerleri ve fiyatlari

Erol – 3 Aralık 2011
Seyahat etmek zevklidir fakat yenisini yapmak istiyorsanız bunu ucuza yapmalısınız.